- putovní výstava v Galerii Jaroslava Fragnera
Nizozemští architekti ukazují, jak zahustit omezený prostor.
28.5. - 20.6.2009
Jak při nedostatku stavebního místa opětovně využívat a nově organizovat starší urbánní celky ukazuje výstava v Galerii Jaroslava Fragnera. Jmenuje se Horror vacui (Strach z prázdnoty) a představuje pohled 18 současných předních nizozemských architektonických kanceláří na problematiku zahušťování měst.
Putovní výstavu připravil Nizozemský institut architektury, v Praze jako součást festivalu současné nizozemské kultury NethWorks.cz potrvá ode dneška do 20. června.
Mezi prezentovanými ukázkami jsou řešení z měst Amsterodam, Arnhem, Eindhoven, Eschede, Groningen, Lelystad, Maastricht, Rotterdam, Tilburg, Utrecht a Zaanstad. Výstava představuje projekty od obytných, společenských a kancelářských objektů až po univerzitní kampusy jak na periferiích, tak i v původních centrech městských aglomerací.
Zatímco v jiných částech světa města stále rostou explozivně, v Nizozemsku jejich růst směřuje spíše dovnitř. Až donedávna se téměř každé nizozemské město vyznačovalo množstvím nevyužitých prostor, přebujelých území, přebytečných pozemků a jiných prázdných míst, ať už byla prázdná záměrně, či nikoli. Během posledních dvou dekád dosud nezaplněná místa ve struktuře měst rychle mizela, zaplněna budovami nebo veřejnými prostory.
Nejdůležitější zásahy posledních 15 let a některé projekty se převážně týkají transformace bývalých průmyslových a přístavních areálů, zahušťování městských center, regenerace poválečné obytné zástavby a intenzifikace dopravních tras a uzlů.
V těchto projektech je představena široká různorodá škála strategií, od pečlivé obnovy starých staveb ve vnitřních městech, přetvořených modernistickým urbanistickým plánováním, až po radikální nová řešení, jako je stavění nad existujícími domy a také dvojí využití pozemků.
Tato suburbanizace má kořeny v období po druhé světové válce, kdy začala nizozemská státní správa decentralizovat územní plánování, čímž se městům a jejich magistrátům dostalo práva rozhodovat o developerských projektech.
Problematika zástavby starších urbánních celků se dotýká také mnoha českých a moravských měst a pořadatelé věří, že výstava představující dlouhodobé snahy nizozemských odborníků bude pro zdejší laickou i odbornou veřejnost inspirací.
Zdroj: Zpráva ČTK 27.5.2009
Související články:
Horror Vacui: Urban Implossions/Růst měst směrem dovnitř
Doplněno Stavbaweb:
Výstava je součástí festivalu současné nizozemské kultury NethWorks.cz
Kurátor výstavy: Hans Ibelings
výstava/
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…