Horror Vacui: Urban Implossions/Růst měst směrem dovnitř

Fotogalerie ke článku (2)

Jeroen van Schooten of Meyer & van Schooten: ZUIDAS

Jeroen van Schooten of Meyer & van Schooten: ZUIDAS

Rijnboutt Van der Vossen Rijnboutt: LLOYDPIER

Rijnboutt Van der Vossen Rijnboutt: LLOYDPIER
Celá fotogalerie (2)

Holandské urbanistické imploze
GALERIE ARCHITEKTURY BRNO, 21. duben — 21. květen 2009

Putovní výstava NAi (Nizozemský institut architektury) představuje ve svém projektu pohled osmnácti současných předních holandských architektonických kanceláří na problematiku zahušťování měst a zástavby starších urbánních celků. Mezi prezentovanými ukázkami jsou řešení z měst Amsterdam, Arnhem, Eindhoven, Eschede, Groningen, Lelystad, Maastricht, Rotterdam, Tilburg, Utrecht a Zaanstad, v nichž budou představeny projekty od obytných, společenských a kancelářských objektů až po universitní kampusy — a to jak na periferiích, tak i v původních centrech městských aglomerací. Příklady ukazují možnosti, jak při nedostatku stavebního místa opětovně využívat a nově organizovat starší urbánní celky. Výstava HORROR VACUI bude následně uvedena také v pražské Galerii Jaroslava Fragnera.

Zastoupené architektonické kanceláře:
- S333 architects
- KCAP
- OD 205 architectuur bv
- De Architecten Cie
- Wiel Arets Architects
- Rijnboutt Van der Vossen Rijnboutt
- JHK
- Claus en Kaan Architecten
- Benthem Crouwel
- Jeroen van Schooten of Meyer & van Schooten
- UN Studio
- Herman Hertzberger Architects
- Jo Coenen
- Vera Yanovchinsky
- NL Architects
- MVRDV
- Soeters van Eldonk
- OMA
- West 8

Většina nizozemských měst zažívá především v posledních dvou desetiletích pozoruhodnou transformaci. Staré linie katastrů a jednotlivých, původně zřetelně ohraničených obytných a hospodářských oblastí, je v ní nyní často narušována neorganizovanou zástavbou, kde původní objekty či celé stavební celky nahrazuje nová, s původními strukturami proporcionálně a tvarově nesouvisející architektura. Tyto neorganizované a často organicky se rozvíjející stavební struktury sice vnášejí mnohdy do původních míst chaos, současně s ním ale přinášejí nové možnosti v požadavcích na moderní infrastrukturu měst. Stará hospodářská a výrobní centra
jsou tak nahrazována obytnými nebo vzdělávacími celky, v převážně dosud rezidenčních částech vyrůstají místa spojená s administrativní nebo obchodní činností. Tato svého druhu suburbanizace má kořeny v období po II. světové válce, kdy započaly snahy nizozemské státní správy decentralizovat územní plánování pod heslem „Centralizovat, kde je to nezbytné, decentralizovat, kde je to možné“, čímž se holandským městům a jejich magistrátům dostalo práva rozhodovat o developerských projektech.
Problematika zástavby starších urbánních celků — jak na periferiích, tak i v původních centrech městských aglomerací — se bezprostředně dotýká také mnoha českých a moravských měst a věříme, že výstava bude pro zdejší odbornou i laickou veřejnost pozoruhodnou možností seznámit se s výsledky dlouhodobých snah holandské odborníků v řešení soudobých urbanistických úkolů.

22. dubna, v den následující po zahájení výstavy se na brněnském výstavišti, jako hlavní doprovodný program při zahájení Mezinárodních stavebních veletrhů, uskuteční mezinárodní konference, kde bude téma zahušťování urbanistických celků také jedním z diskutovaných otázek. Brněnské Centrum architektury, ve spolupráci s NAi, Velvyslanectvím Nizozemského království v Praze a společností Brněnské veletrhy a výstavy pozvali do Brna zástupce vybraných českých a holandských ateliérů, aby si zde vyměnili své zkušenosti, přístupy k urbanistickému plánování, diskutovali o možnostech, jak splnit požadavky na růst měst bez ničivých a nevratných zásahů do krajiny. Holandsko budou zastupovat kurátor výstavy Hans Ibelings, ateliéry Jeroen van Schooten of Meyer & van Schooten a Rijnboutt Van der Vossen Rijnboutt, na české straně se předtsvaí architekti Jan Jehlík, Roman Koucký a Petr Hlaváček.

Renata Vrabelová,
CENTRUM ARCHITEKTURY, Brno, dne 12. 3. 2009

CENTRUM ARCHITEKTURY
Starobrněnská 16/18, 602 00 Brno,
tel.: +420 542212506, e-mail: info@ga-brno.cz, www.ga-brno.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*