Horská ubytovna Schiestelhaus

Fotogalerie ke článku (15)

Půdořezy

Půdořezy

Půdorys

Půdorys

Celá fotogalerie (15)

Ubytovna Schiestlhaus ve Štýrsku byla postavena jako pilotní projekt programu "Dům budoucnosti" (Haus der Zukunft) v extrémních alpských podmínkách, programu podporujícího inovativní a udržitelné budovy.

Adresa: Hochschwab, Steiermark, Rakousko
Investor: Rakouský klub turistů
Návrh: solar4alpin
Generální projektant: ARGE pos architekten a Treberspurg & Partner Architekten, Vídeň, Rakousko
Stavební fyzika: Wilhelm Hofbauer, Thomas Zelger, Karin Stildorf – IBO, Vídeň
Statika: Robert Salzer – Hohenberg, Gerald Gallasch – Vídeň
Vzduchotechnika, TZB, solární technika: e+c Winner – Vocklabruck
Elektro, fotovoltaika: ATB Becker – Absam
Úprava odpadních vod: TB Steinbacher, Thalgau
Osvětlení: Klaus Pokorny – Vídeň
Velikost: 550 m2
Dokončení stavby: 2005
Stavební náklady: 1,6 mil. Euro (46,5 mil. Kč)
Autor fotografií: archiv ATW architekti


ARGE pos architekten a Treberspurg
& Partner Architekten


Projekt pro Schiestelhaus na Hochschwabu byl vyvinut v rámci výzkumné práce ARGE solar4alpin pro „Dům budoucnosti“ a odpovídá posledním vědeckým poznatkům v oboru energetické účinnosti a solárních staveb. Koncept zohledňuje výškovou polohu a specifické užití objektu jako alpské základny. Zvláštní pozornost byla věnována jeho funkci.
Stavební pozemek umožnil orientaci budovy jižním směrem. Koncept termických zón se zakládá na úvaze, že existuje přímá úměra mezi vysokou návštěvností a maximálním solárním energetickým ziskem. Vliv hlavních a vedlejších sezón a počasí na návštěvnost v různých ročních obdobích vedl k vytvoření flexibilního konceptu funkce budovy. To znamená, že „aktivní“ prostor budovy může dle potřeby narůstat nebo se zmenšovat. K vytápěné středové zóně se dle potřeby dají připojit další prostory. Jedná se o „cibulový princip“.

Extrémní poloha (2450 m n. m.) a koncepce ochranné horské boudy vyžaduje inovativní celkový koncept TZB a elektrotechnických zařízení s použitím technologií pasivního domu. Použití termických zón a kontrolovaného přívodu a odvodu vzduchu pomocí vzduchových agregátů s vysoce efektivním rekuperačním systémem umožňuje tomuto objektu být při plném obsazení termicky soběstačným.
Cílem projektu bylo dům vytápět skoro soběstačně pomocí ventilace. Pro ventilační zařízení společenských prostor a ubytovací části bylo použito pasivních ventilačních přístrojů s rekuperací s 85% účinností. Odvětrání kuchyně je vedeno přes výměník tepla.
Termické solární zařízení – Jižní fasáda nového objektu je navržena jako energetický fasádní systém, ve kterém je zabudováno 46 m2 slunečních kolektorů.
Fotovoltaika – Fotovoltaické moduly jsou integrované do parapetů předsunuté terasy. Jimi se dá v běžném roce pokrýt cca 70 % potřeby proudu.
Odpadní vody – Použity jsou suché toalety. Splašky jsou svedeny do čističky a upraveny tak (stupeň čistoty 99 % = kvalita vody na koupání), aby se mohly bezproblémově vsáknout do země.
Pitná voda – dešťová voda
Ve spodním patře jsou umístěny cisterny pitné vody, dimenzované na roční spotřebu cca 34 m3. Dešťová voda je filtrována na kvalitu pitné vody. K


Publikováno ve stavbě č. 1/2006

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*