Hospital Kuks – barokní perla Podkrkonoší

(ČTK) – Památkáři podepsali se sdružením firem Hochtief CZ a Gema art group smlouvu na opravu barokního komplexu Kuks na Trutnovsku. Stavbaři hospital opraví za 266 milionů korun bez DPH. ČTK to řekl náměstek Územní památkové správy na Sychrově Oldřich Pešek. Stavební práce by měly začít v nejbližších dnech. Návštěvníci musejí počítat s omezeními, zdejší expozice ale přístupná bude.

Hospital, pohled z tzv. horního Kuksu (zdroj foto: Oficialní stránky Hospitalu Kuks - fotogalerie)
Do tendru na opravu se přihlásilo osm subjektů, ale památkáři všechny ze soutěže z různých důvodů vyřadili. Antimonopolní úřad (ÚOHS) po odvolání do soutěže vrátil pouze sdružení Hochtief CZ a Gema art group. Ostatní uchazeči, kromě firmy Skanska, se svými námitkami a odvoláními neuspěli nebo je stáhli. O námitkách firmy Skanska dosud ÚOHS podle Peška nerozhodl.

Památkáři před soutěží odhadovali, že by stavební práce měly přijít na 280 milionů korun bez DPH. Nabídka sdružení Hochtief byla druhou nejvyšší, nejlevnější nabídka se pohybovala na úrovni 160 milionů korun.

"Stavební práce by měly začít v nejbližších dnech, nejpozději v týdnech," řekl Pešek. Podle památkářů stavební práce nenaruší možnost návštěvy hospitalu, který si ročně prohlédne zhruba 50.000 lidí. "Dojde k určitým omezením, například co se týče přístupu na nádvoří, ale expozice bude veřejnosti přístupná po celou dobu oprav. Uskuteční se také tradiční kulturní akce," řekl už dříve kastelán Libor Švec.

Celý projekt se kvůli dlouhému vyhodnocování tendru dostal do časové tísně. Opravu je nutné dokončit do konce prosince 2014. Pokud by termín dokončení stavby nebyl dodržen, hrozilo by propadnutí evropské dotace, která na celý projekt činí 440 milionů korun. Projekt záchrany památky má název Kuks – Granátové jablko a skládá se z několika dílčích staveb, rekonstrukce hospitalu je největší z nich.

Kuks se letos stal jednou z památek, které organizace CzechTourism propaguje jako turistické skvosty ve velké propagační kampani.

Hospital Kuks – barokní perla Podkrkonoší
– Barokní areál se rozkládá na březích horního toku řeky Labe, přibližně sedm kilometrů jihovýchodně od Dvora Králové nad Labem. Jeho dominantou je budova někdejšího hospitalu, jenž sloužil péči o vojenské vysloužilce, a kostel Nejsvětější Trojice. Hospital je od roku 1995 národní kulturní památkou.
– Iniciátorem stavby areálu byl majitel panství hrabě František Antonín Špork (1662 až 1738). Hodlal místo přeměnit na svůj letní dvůr, který se měl zároveň stát lázeňským a společenským střediskem šlechty. Po smrti hraběte začal rychlý úpadek lázní, který v roce 1740 dovršila ničivá povodeň. Do dnešních dnů se z historického lázeňského areálu zachovala jen část, jíž vévodí monumentální kaskádové schodiště se sochami Tritonů.
– Na protilehlém břehu Labe stojí hospital s kostelem Nejsvětější Trojice. O zřízení zaopatřovacího ústavu pro válečné veterány rozhodl hrabě Špork v roce 1696. Stavba kostela podle plánů italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho byla zahájena v roce 1707. O deset let později byl kostel vysvěcen. Součástí kostela je krypta, v níž je hrobka rodu Šporků. Současně s kostelem vyrostly také budovy po obou stranách chrámu – tedy špitál a křídlo určené pro pečovatele z řádu milosrdných bratří. Nyní v tomto křídle sídlí České farmaceutické muzeum.
– Podle Šporkovy nadační listiny mělo být v Kuksu vydržováno 100 chudých, neduživých a přestárlých mužů z okolního panství. Ubytovaní dostávali bezplatně stravu, ošacení, ubytování ve společných pokojích a základní lékařskou péči. Takzvaní špitálníci si nesměli spílat, přít se, kdo zabil více nepřátel, a dokonce ani chodit do hospody. Měli také povinnost navštěvovat každodenní mše, při nichž se modlili za hraběte Šporka a jeho rod.
– Před hospitalem je rozmístěn soubor 24 kamenných soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna (1684 až 1738). Původně barevné alegorie Ctností a Neřestí měly návštěvníkům Kuksu připomínat rozpor mezi dobrem a hříchem. Braun byl také tvůrcem nedalekého kamenného betlému, jenž představuje špičku evropského barokního sochařství ve volné přírodě.
– Z movitých památek v areálu Kuksu stojí za zmínku zejména unikátní barokní lékárna U Granátového jablka a velký pozdně barokní deskový betlém.
– Od roku 2010 prochází areál Kuksu rekonstrukcí v rámci projektu nazvaného Kuks-Granátové jablko (toto ovoce bylo symbolem řádu milosrdných bratří a zároveň je tradičním křesťanským symbolem zmrtvýchvstání a znovuzrození). Cílem projektu je oživit nevyužívané části hospitální budovy a její okolí. Kromě toho má být obnoveno i historické jádro obce Kuks.
– Od letošního jara je Kuks spojen cyklostezkou se zhruba 25 kilometrů vzdáleným Hradcem Králové.

Související články:

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*