Hotel Tranzit II.

Fotogalerie ke článku (5)

Hotel Tranzit II.

Hotel Tranzit II.

Hotel Tranzit II.

Hotel Tranzit II.

Hotel Tranzit II.

Hotel Tranzit II.

Hotel Tranzit II.

Hotel Tranzit II.

Hotel Tranzit II. - půdorysy

Hotel Tranzit II. - půdorysy
Celá fotogalerie (5)

Nízkonákladová úprava letištního hotelu v tranzitní zóně.

Hotel Tranzit, nacházející se v prostorách mezinárodního letiště Praha Ruzyně, je určen pro cestující nebo členy posádek letadel, kteří nemohou z vízových důvodů opustit tranzitní zónu. Prostory hotelu byly v rámci stavby terminálu projektovány jako Tranzitní ubytovna a nájemci byly předány v polodokončeném stavu. Předmětem projektu bylo ucelení interiéru společných částí hotelu a vybavení hotelových pokojů mobiliářem. Zásadně limitujícím faktorem pro návrh byl nízkonákladový rozpočet stavby.
Stavební zásahy se omezily na drobné úpravy ve vstupní části a vyčištění labyrintně rozpříčkovaného prostoru horní haly před pokojovými chodbami. Vstup do hotelu byl opatřen celoprosklenými automatickými dveřmi a v prostoru vstupní haly byl novými příčkami vymezen komunikační koridor jednoznačně navádějící hosty k výtahu, spojujícímu vstupní úroveň s hotelovou lobby umístěnou o patro výše. V prostoru lobby je umístěna recepce se samoobslužným jídelním pultem doplněná o nízká sezení se stolky a obrazovkami odletů. Odtud je přímý vstup do dvou bočních chodeb s celkem 12 hotelovými pokoji a dalšími služebními místnostmi.
Všechny společné části hotelu byly sjednoceny položením černého koberce přes stávající dlažbové podlahy a opatřením všech ploch stěn a podhledů jednotící černou výmalbou. Celý obvod stěn byl následně „obtažen“ textilním závěsem ve firemní oranžové barvě. Použitím levných materiálů textilního charakteru bylo současně dosaženo kýženého změkčení vnitřních prostor hotelu oproti nezměrným tvrdým plochám letištních hal.
Oranžový závěs běží kontinuálně podél všech stěn společných částí hotelu, přerušen je pouze v místech pohybu hostů — všechno ostatní včetně všech reliktů stávajícího stavu (dveře do služebních prostor, obklady stěn, lištované rozvody etc.) zůstává za závěsem skryto. Vnitřní prostory hotelu jsou tak rozdělené na svět „před závěsem“ a „za závěsem“. Před závěsem vládne intimní „bezčasové“ prostředí s umělým osvětlením, za závěsem se atmosféra lomí ve světlých prosluněných pokojích opatřených bílou výmalbou.
Pro výběr mobiliáře do pokojů byl, stejně jako pro celou stavební realizaci, zcela limitující daný rozpočet — v těchto intencích byl nábytek sestaven z produkce obchodního domu Ikea, jednotící linkou výběru byla bílá barva produktu.


Hotel Tranzit II.
Místo stavby: letiště Praha—Ruzyně, Terminál Sever 1, Spojovací objekt
Investor: Acron Czech, s. r. o.
Autor návrhu: m4 architekti, Miroslav Holubec, Matyáš Sedlák, Zuzana Štefančíková
Hlavní dodavatel: Konstruktiva Konzit
Celková plocha: 800m2
Celkové náklady: 2,0 mil. Kč
Projekt: září - říjen 2006
Realizace: listopad - prosinec 2006

Fotografie: Filip Šlapal
zdroj: autorská zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*