Hradec Králové má dohodu s ČSOB o lávce

(ČTK) – Město Hradec Králové zatím zřejmě nebude muset platit Československé obchodní bance (ČSOB) mnohamilionovou pokutu za to, že nedokázalo v termínu postavit lávku přes Labe u budovaného regionálního sídla banky. Musí však do konce května u stavebního úřadu získat povolení ke změně územního rozhodnutí k lávce a pak lávku do tří let postavit. Dodatek ke smlouvě mezi městem a ČSOB projednala rada města, definitivně jej budou schvalovat v březnu zastupitelé. ČTK to 27. února řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová.

Ke stavbě lávky v lokalitě Aldis se město zavázalo ve smlouvě s ČSOB, projekty lávky a budovy ČSOB jsou vzájemně provázané. Z dosavadní smlouvy vyplývá, že pokud město nestihne lávku vybudovat do dubna 2020, musí bance vrátit třetinu z 45,6 milionu korun, za které v minulosti bance prodalo pozemky pro stavbu sídla. Jde tak o sankci 15,2 milionu korun.

Radnice stavbu lávky připravuje od roku 2003. Na lávku vypsalo tři neúspěšné soutěže. Poslední tendr zrušilo kvůli vysoké ceně, kdy jediný zájemce nabídl cenu 142 milionů korun bez DPH. Město pro stavbu původně počítalo s cenou kolem 48 milionů korun bez DPH, z nichž většinu měla zaplatit dotace. Letos chce město vypsat čtvrtý tendr. Na stavbu chce získat vyšší dotaci. Zvláštností navržené lávky je to, že má být postavena málo obvyklou technologií speciálního vysokopevnostního betonu.

Banka se podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) při stavbě budovy musí řídit územním rozhodnutím, které je ale navázané na již hotovou lávku. „Aby ČSOB mohla svou budovu dostavět i bez lávky, musíme naše územní rozhodnutí změnit, což umožní částečnou změnu projektu banky pro jeho dokončení,“ uvedl Bláha. Na lávce, která propojí lokalitu Aldis s druhým břehem Labe, ČSOB podle něj trvá a pro fungování svého projektu v Hradci Králové ji považuje za zásadní.

Pokud by město od úřadů povolení ke změnám nezískalo, zřejmě by od nynějšího záměru upustilo a začalo by připravovat zcela nový projekt lávky.

Doplněno Stavbaweb:
HHQ

Nová administrativní budova banky ČSOB vzniká na nábřeží Labe a Gočárova okruhu, v lokalitě Aldis. Objekt bude poslední v řadě velkých budov na labském Eliščině nábřeží. ČSOB nechala zpracovat několik architektonických studií nové budovy a pro projekt nakonec vybrala návrh architektonického ateliéru Projektil architekti. V rámci výstavby banka také spolupracuje s městem Hradec Králové na vytvoření koncepce veřejného prostranství celé lokality Aldis. Spolu s výstavbou bankovní budovy musí vyrůst také nová lávka přes Labe, která je s tímto projektem smluvně provázána a která navazuje na pěší bulvár postavený již v roce 2003.

Práce na nové centrále byly zahájeny v prosinci 2018 a jsou plánovány do konce roku 2020. ČSOB podepsala příslušné smlouvy na vybudování celého objektu se společností SYNER, která zvítězila ve výběrovém řízení. Zprovoznění centrály je naplánované na první pololetí roku 2021. Projekt na půdorysu stokrát sto metrů bude stejně jako ostatní nové budovy ČSOB stavbu šetrnou k životnímu prostředí. Například vytápění a chlazení objektu budou zajišťovat tepelná čerpadla, která budou využívat jako zdroj energie 108 vrtů v podloží objektu. Společně s vysoce kvalitním pláštěm budovy a důslednou rekuperací tepla z vnitřních zdrojů umožní dosáhnout mimořádně úsporného provozu.

Nová regionální centrála, označovaná také zkratkou HHQ, bude sloužit především jako telefonní a zpracovatelské centrum. Pojme více než 1000 zaměstnanců banky a bude mít dvě podzemní technická podlaží s parkovištěm a čtyři nadzemní podlaží. Součástí objektu bude jídelna pro zaměstnance, parkoviště pro kola a šatny a také veřejná kavárna a pronajímatelné prostory pro drobné obchody a služby. Projekt zahrnuje také drive-in vkladový a výběrový bankomat, který budou klienti obsluhovat přímo z okénka vozidla.
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

Lávka
V roce 2014 proběhla soutěž na zpracování architektonického návrhu lávky přes Labe v Hradci Králové jako spojnice v návaznosti na ul. Škroupovu a lokalitu Aldis. Zvítězil návrh týmu Libora Kábrta. Více na stránkách ČKA. Projekt byl kvůli připomínkám ekologů upraven.
Nová lávka překlene Labe v místech u Collinovy ulice před Kongresovým centrem Aldis a na druhé straně u budovy Státního okresního archivu na Smetanově nábřeží a Škroupovy ulice. Před budovou archivu by mělo být vybudováno malé náměstíčko s lavičkami ve tvaru vlnovky a celý prostor se trochu více zkulturní. S tím počítal i první návrh lávky, více jak 10 let starý. Cesta do Šimkových sadů od Centrálu se výrazně zkrátí, vznikne nová městská spojnice.

___

Doplněno 9. 3. 2020:
Hradec Králové schválil dohodu s ČSOB o lávce, odvrátil pokutu
(ČTK) – Město Hradec Králové zatím nebude muset platit Československé obchodní bance (ČSOB) mnohamilionovou pokutu za to, že nedokázalo v termínu postavit lávku přes Labe u budovaného regionálního sídla banky. Zastupitelé Hradce Králové dnes schválili dohodu města a banky, která formou dodatku ke smlouvě stanovuje nové podmínky a termíny pro vybudování městské lávky.
Město podle dodatku musí do konce května u stavebního úřadu získat změnu povolení ke stavbě lávky a pak lávku do tří let postavit. Pokud by město od úřadů povolení ke změnám nezískalo, tak by od nynějšího projektu upustilo a začalo by připravovat zcela nový projekt lávky. Následně by pro nový projekt město mělo získat nové územní rozhodnutí a lávku do tří let postavit.
Banka se podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) při stavbě budovy musí řídit územním rozhodnutím, které je ale navázané na již hotovou lávku. „Aby ČSOB mohla svou budovu dostavět i bez lávky, musíme naše územní rozhodnutí změnit, což umožní částečnou změnu projektu banky pro jeho dokončení,“ vysvětlil Bláha.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*