Hradec Králové má novou knihovnu – ve výměníku tepla

Lidé v Hradci Králové ve čtvrti Třebeš dnes získali novou veřejnou knihovnu. Vznikla na netradičním místě – ve výměníku tepla. Rekonstrukce objektu, v kterém je kolem 20.000 knih pro děti a dospělé, přišla na téměř pět milionů korun. Investici zaplatila společnost Tepelné hospodářství, která prostory pronajímá Knihovně města Hradce Králové.

„Po rekonstrukci výměníku vznikla poloprázdná stavba uprostřed sídliště, kterou jsme využili pro pobočku městské knihovny,“ řekl ČTK náměstek radnice pro kulturu Martin Soukup. Podle pracovníků knihovny ji budou využívat lidé nejenom ze sídliště, ale i z okolních obcí Roudnička a Vysoká nad Labem. Podle provozního náměstka tepleného hospodářství Pavla Horáka má společnost po městě kolem 15 výměníků, jejichž prostory se využívají vedle rozvodu tepla i k jiným účelům. „Většinou v nich jsou restaurace či v nich sídlí drobní řemeslníci, například klempíři či sklenáři,“ řekl Horák. Hradecká radnice nyní připravuje výstavbu zcela nové městské knihovny, která by měla vzniknout přestavbou bývalé továrny Vertex ve Wonkově ulici. Předpokládaný náklad je 250 milionů korun. „Na tuto akci budeme žádat o dotaci z fondů Evropské unie. Pokud by šlo vše dobře, mohla by se knihovna do nového ústředí stěhovat do pěti let,“ dodal Soukup.

 

Zdroj: Zpráva ČTK, 1. 9. 2008

Doplněno Stavbaweb:
Zdroj: Hradec Králové

Knihovna Pohádka zahájí provoz 1. září
31. srpna 2008

Ve výměníku C 33 v hradecké Formánkově ulici (v blízkosti zdravotního střediska) byla dokončena rekonstrukce pobočky Knihovny města Hradce Králové. Půjčovna nese poetický název Pohádka. Její slavnostní otevření pro veřejnost je plánováno na pondělí 1. září. V moderních prostorách této knihovny bude umístěno více než dvacet tisíc knih a zhruba třicet titulů periodik. Celou rekonstrukci, která započala v březnu letošního roku, udělala královéhradecká stavební firma Matex. Investorem stavby je společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, a.s.

Tato knihovna je zajímavá mimo jiné tím, že je v jednom prostoru umístěno oddělení pro děti i pro dospělé. „Půjčovna pro děti byla před přestěhováním do prostor knihovny Pohádka dočasně umístěna v malých stísněných prostorách v ZŠ Štefánikova, kam ovšem nebylo možné dostat celý knižní fond. V nově rekonstruovaném výměníku je pro čtenáře přímo na místě k dispozici rozhodně více knížek. Velká část knižního fondu je přehledně uspořádána v regálech ve volném výběru, takže si čtenáři mohou knihu snadno vyhledat a prohlédnout si ji,“ řekla ředitelka Knihovny města Hradec Králové Lenka Antošová. Dodala, že se nyní uvažuje o rozšíření výpůjční doby z původních čtyř na pět dnů v týdnu.

„V našem zařízení se jedná o první půjčovnu, ve které je pohromadě oddělení pro děti a dospělé, ve světě je však podobný systém zcela běžným trendem. Čtenáři tak mohou využívat služeb obou oddělení,“ uvedla ředitelka Lenka Antošová.

V knihovně budou instalovány i počítače s přístupem na internet. Návštěvníci knihovny budou moci internet využívat zdarma. Dále bude v knihovně k dispozici počítač, který bude určen pro prohlížení výukových a herních CD-ROMŮ.

„Musím moc poděkovat zaměstnancům naší knihovny, kteří se podíleli na stěhování a úpravách vnitřních prostor. Co se týče stěhování, vše jsme dělali vlastníma rukama,“ konstatovala Lenka Antošová. „Na stěhování nebyly využity služby žádné specializované firmy, proto tato příspěvková organizace svému zřizovateli, tedy statutárnímu městu Hradec Králové, ušetřila nemalé finanční prostředky,“ podotkl náměstek primátora města Hradce Králové Martin Soukup.

Dodal, že po přestěhování knihovny ze ZŠ Štefánikova získala škola prostory vhodné k dalšímu využití. „V prostorách po knihovně bude od září sídlit hudební škola Yamaha,“ upřesnil ředitel ZŠ Roman Polda.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*