Hradecká vila Anička je památka, bourat se zatím nebude

Fotogalerie ke článku (2)

Vila Anička v Hradci Králové, zdroj: www.hka.cz

Vila Anička v Hradci Králové, zdroj: www.hka.cz

Vila Anička na Gočárově třídě v Hradci Králové, foto: Deník/ David Taneček

Vila Anička na Gočárově třídě v Hradci Králové, foto: Deník/ David Taneček
Celá fotogalerie (2)

Petici za její zachování podepsalo 11 000 lidí.

Secesní vila Anička v centru Hradce Králové se nebude bourat. Ministerstvo kultury ji prohlásilo za památku. Překazilo tak plán vlastníka pozemku, pojišťovny Generali, která chtěla místo vily postavit moderní administrativní budovu. Rozhodnutí ministerstva zatím není pravomocné. Informaci zveřejnila Česká televize (ČT).
Vila Anička patří k architektonickým symbolům města. Petici za její zachování podepsalo 11 000 lidí. Většina královéhradeckých zastupitelů naopak podporovala demolici historické budovy.
Pokud se pojišťovna proti postupu ministerstva odvolá, rozhodne o budoucnosti vily ministr kultury, uvedla ČT.
Zdroj: ČTK 29.10. 2007
 
Doplnění Stavbaweb:
Secesní vila Anička na Gočárově třídě , postavená v roce 1909, je pro obyvatele Hradce Králové významným orientačním bodem a jednou z charakteristických staveb, které naplňují pojem "naše město". Gočárova třída neměla být v původním regulačním plánu města tvořena pouze blokovou zástavbou... V případě realizace dvou novostaveb by byl přerušen charakteristický prstenec vilové zástavby podél Střelecké ulice.
Vilu v současné době vlastní pojišťovna Generali, která ji využívá jako sídlo oblastního ředitelství. Vlastník požádal o povolení k demolici vily, neboť by rád na jejím místě postavil větší a modernější objekt. O žádosti zatím úřady nerozhodly.
pramen: www.hka.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*