Od minulého pondělí je v Jiřském paláci na Pražském hradě k vidění sedmý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture week, ten potrvá až do 20. října. Letos organizátoři myslí i na děti, připravili pro ně bohatý program.
Součástí festivalu je i nový celorepublikový výtvarný projekt Hravý architekt. Dne 24. 9. proběhlo první setkání. Setkání s dalšími školami, které se projektu účastní proběhne na Pražském hradě, v Jiřském klášteře dnes 1. 10., a ve dnech 8. 10. a 15. 10.
Ten pomáhá přiblížit dětem z 3. a 4. tříd základních škol zábavnou formou historickou architekturu a památky jejich města. Děti tak měly za úkol ztvárnit zajímavé památky dle jejich výběru, ty nejlepší jsou pak představeny v samostatné expozici na výstavě v Jiřském paláci. Této akce se zúčastnilo více než 600 dětí 20 základních škol z 20 měst celé České republiky.
Děti, jejichž práce jsou k vidění, si také mohou užít jeden den na Pražském hradě. V rámci jejich návštěvy se konají i workshopy. „Pokoušíme se zasít do dětí semínko povědomí o architektuře. Ony vědí, že existuje a my jim chceme ukázat, že je architektura dobrá i špatná, že se musí vymýšlet a že to není práce pro nějaké nadlidi, ale že to je práce třeba pro ně,“ uvedl k projektu ředitel Národního památkového ústavu pro Prahu Ondřej Šefců, který s dětmi workshopy realizuje.
Pro děti byly připraveny dárečky a prohlídka výstavy Příběh Pražského hradu s výkladem českého architekta, historika architektury, odborného publicisty a vysokoškolského pedagoga Zdeňka Lukeše.
Navíc organizátoři myslí i na rodiče, kteří na výstavu Architecture weeku zamíří s i dětmi, a připravili pro ně speciální program.
Jsou zde totiž vystaveny série významných světových staveb z kolekce LEGO, které jsou pro děti tak trochu inspirací. Z kostek si pak děti mohou zkusit postavit svoje stavby, a tak zatímco si rodiče prohlédnou výstavu Architecture weeeku, jejich dětí se zabaví u stavebnic a ještě něco nového se přiučí.
„Přáli bychom si z Hravého architekta založit novou tradici každoročních setkání dětí na Pražském hradě. Navíc chceme tento projekt rozvíjet do mezinárodního kontextu, a tak každý ročník bude mít vlastní téma,“ prozradil ředitel festivalu Petr Ivanov.
tisková zpráva
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.