Hrubá stavba neobvyklého kostela v Litomyšli bude v polovině roku

Autorem projektu je atelier Fránek Architects.

Zhruba v polovině roku dokončí Sbor církve bratrské v Litomyšli hrubou stavbu nového a neobvyklého kostela. Prostředky na hrubé práce ještě má, další musí získat z darů či veřejných institucí. Novinářům to řekl kazatel církve Daniel Smetana.


„K dnešnímu dni byly na sbírkách vybrány tři miliony korun. Možná se někomu pár stovek či tisícovka zdá málo, ale příspěvky od občanů tvoří největší tok peněz. Jsme rádi, že se na podporu kostela pořádají akce a jejich výtěžek nám pořadatelé věnují,“ řekl Smetana.


Na stavbu již církev vydala 3,7 milionu korun, za dokončení stavby ještě utratí dva miliony. Celkem by kostel měl stát asi 20 milionů korun. Členům se nepodařilo získat dotaci z ministerstva financí, zato například třemi miliony přispěl Pardubický kraj.


„Ještě na počátku příštího roku očekáváme 1,3 milionu korun od Waderovy nadace,“ řekla členka církve Jana Macková. Další peníze sbor získá prodejem vily, kterou v Litomyšli vlastní.


Nedokončený kostel stojí u silnice I/35 směrem na Svitavy. Půjde o moderní prosklenou stavbu zapuštěnou do zeleného svahu. Hlavními materiály je pohledový beton, drátované sklo a jemná mřížovina. Stavebníci nyní podle Mackové řeší speciální objednávku tak, aby odpovídala představám architekta.

Zdroj: Zpráva ČTK 6.5.2009, doplněno Stavabweb

Informace o projektu, výkresy, vizualizace i průběh projektu -  naleznete na webových stránkách www.novykostel.cz.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*