Renesanční sladovna je součástí Chrámu chmele a piva. Jedná se o nejstarší dochovanou sladovnu v České republice. Nově zrekonstruovaná budova je symbolem žateckého pivovarnictví a z celého Chrámu chmele a piva je architektonicky nejcennější. Autory projektu rekonstrukce renesanční sladovny jsou HUML & VANÍČEK, ATELIÉR PRO ARCHITEKTURU A PROJEKTOVÁNÍ STAVEB ŽATEC.
Sladovna byla po rekonstrukci otevřena veřejnosti 23. května 2012. V přízemí sladovny je najdete expozici věnovanou historii sladovny, její záchraně a archeologickým výzkumům, které byly provedeny při záchraně sladovny. Největší prostor v přízemí však slouží jako komunitní centrum s internetem zdarma a také multimediální prezentací Žatec ve filmu věnované filmům jak českým tak zahraničním, které ve městě vznikly. V prvním patře se nachází galerie moderního umění, která velmi dobře zapadá do interiéru středověkých prostor. Kromě galerie se v prvním patře nachází také velký prezentační sál. (doplněno Stavbaweb – zdroj: Vrabci v Žatci, Chrám chmele a piva)
Místo: Žatec, Pražské Předměstí
Autor: HUML & VANÍČEK, ATELIÉR PRO ARCHITEKTURU A PROJEKTOVÁNÍ STAVEB ŽATEC, Ing. arch. Jiří Vaníček, Petr Bažant, Pavel Huml, Karel Hrách
Investor: EU – ROP, REGION SOUDRŽNOSTI SEVEROZÁPAD A MĚSTO ŽATEC
Statika: Ing. Vít Mlázovský
Restaurátor: Petr Novotný
Dodavatel: METALL QUATRO, spol. s r. o. Most
Termín realizace: 04/2010 – 11/2011
Kolaudace: 2011
V Žatci chystají otevření galerie v renesanční sladovně
Žatec (Lounsko) 28. května (ČTK) – V Žatci chystají 1. června otevření galerie v opravené renesanční sladovně. Zatím v ní vystavují děti z umělecké školy, připravuje se expozice moderního umění.
ČTK to řekl Jaroslav Špička z Chrámu chmele a piva. Oprava budovy za 47 miliónů korun je součástí většího projektu oprav a nového využití původních chmelařských budov ve městě. Už vzniklo Chmelařské muzeum a Chrám chmele a piva, celkem se investovalo 250 miliónů korun.
Sladovna byla před několika lety ještě v dezolátním stavu, městu se ji s pomocí dotací podařilo vrátit do původní podoby. Podle Špinky archeologické nálezy ukázaly, že půjde o jednu z nejstarších sladoven na světě. Budova dostala podobu z dochovaných fotografií, nové klenby i krovy a vnitřní výmalbu obnovili podle jednoho zachovaného fragmentu v rohu místnosti.
Opraveny byly původní německé nápisy, které zbyly po předchozím majiteli, prodejci barev Ferdinandu Jakobovi. Na fasádě domu ale musely ustoupit vůli místních, protože v nich byly v němčině gramatické chyby. „Tlak byl příliš velký,“ dodal Špička s tím, že jsou na domě stále, jen zakryté vývěsními štíty s nápisem v češtině.
Přízemím galerie mohou místní i návštěvníci projít jako pasáží do vedlejší ulice. V průchodu je i opravená funkční studna, voda v ní ale není pitná. V přízemí galerie na desítkách fotografií připomíná svou přeměnu z ruiny ve funkční budovu a také ukazuje Žatec jako město oblíbené filmaři. „Natáčelo se tu více než 100 filmů,“ podotkl Špička. Žatec hraje například v Holkách z porcelánu, Zdivočelé zemi, snímku Jak básníkům chutná život, ale i v zahraničních filmech Bídníci či Mladý Indiana Jones.
V prvním patře sladovny vystavují své obrázky a výrobky z keramiky žáci žatecké základní umělecké školy. „Před dvěma dny měli vernisáž, bylo to takové předotevření galerie,“ řekl Špička s tím, že oficiální otevření galerii se uskuteční v pátek 1. června. Kromě dětských prací galerie zatím vystavuje také snímky města od místních fotografů.
V budoucnu je ale vystřídá expozice moderního umění. „Zatím sem ještě přijít nemůže, protože je tu pořád vlhko a plátna by se mohla poničit,“ vysvětlil Špička. Kromě výstavních místností je v prvním patře také přednáškový sál.
Další fotografie naleznete na stránkách Vrabci v Žatci.
Související články:
- HUML & VANÍČEK: Chrám chmele a piva v Žatci 15.11.2011
- Muzeum Homolupulů v Žatci 17.7.2009
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!
Je to sice takové že dost narychlo, ale když si člověk uvědomí že to platí až další dva roky, tak…
Nechci posuzovat tuto stavbu funkčně, je tam o tom napsáno mnoho vzletných slov, i některé nesmysly, např " Aby byl…
Budova působí čistě a elegantně. Jen mi není úplně jasné jak dostala kladné energetické posouzení / jak splnila relativně přísné…
Pokud ješte brácha stihl i ty akce předtím tak si myslím že tohle je už jen takový bonus a doťuk…