Říčany chystají výstavbu základní školy na Komenského náměstí

(ČTK) – Říčany u Prahy chystají výstavbu nové základní školy na Komenského náměstí. Architektonická kancelář již pracuje na projektové dokumentaci, stavět by se mělo v příštím roce. Náklady se odhadují na 250 milionů korun, sdělila ČTK mluvčí radnice Kateřina Lauerová.

Nová budova s 18 kmenovými třídami, specializovanými učebnami a jídelnou vznikne na volných pozemcích, kde je nyní louka. Součástí areálu bude vedle vlastní školní budovy samostatná tělocvična s podzemním parkovištěm, venkovní sportoviště a park.

Výstavba má být financována z programu ministerstva školství určeného na rozšiřování školních kapacit v takzvaném prstenci kolem Prahy, v němž je téměř 1,7 miliardy korun. Dotace má pokrýt až 70 procent nákladů. Protože půjde o energeticky úspornou budovu, budou Říčany žádat také o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, která může činit až 50 milionů korun a pokrýt do 30 procent celkových výdajů.

Radnice k vítězné studii budoucí školy uspořádala veřejné projednání a návrhy zaslané do architektonické soutěže vystavuje na Masarykově náměstí. Vítězný návrh je podle starosty Vladimíra Kořena (Klidné město) citlivý k okolí a dotváří prostor náměstí. „Mně se moc líbí i dopravní řešení, které by mohlo přinést na Komenského náměstí nová propojení. Auta by se tak mohla rozdělit do několika proudů a před školou se pamatuje i na pěší zónu,“ ocenil Kořen.

Doplněno Stavbaweb.
Město Říčany v loňském roce vyhlásila jednofázovou otevřenou projektovou architektonickou soutěž na novou základní školu na Komenského náměstí. Předmětem soutěže byl návrh architektonického a konstrukčního řešení 18- třídní základní školy v Říčanech. Základní škola s 18 kmenovými třídami pro 1. i 2.stupeň bude mimo jiné obsahovat specializované učebny, jídelnu, tělocvičnu a venkovní sportoviště, zpevněné plochy (chodníky, parkoviště, komunikace), sadové úpravy pozemku. Základní škola bude umístěna na Komenského náměstí v Říčanech na nezastavěném pozemku, který byl využíván jako louka.
• Autorem vítězného projektu je ateliér Rusina Frei, s.r.o.
• Vítězný projekt na stránkách ateliéru Rusina Frei.
• Více informací o soutěži a vítězné návrhy najdete na stránkách ČKA.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*