Iconic Awards 2017 pro Archeopark Pavlov

Archeopark Pavlov sklízí úspěch i v zahraničí. Získal již třetí architektonické ocenění – tentokrát na Iconic Awards 2017 v německém Mnichově.

4. října Archeopark Pavlov získal prestižní ocenění Iconic Awards 2017 v kategorii Best of the Best. Iconic Awards je první nezávislá mezinárodní soutěž v oblasti architektury a designu, která se zaměřuje na interdisciplinární spolupráci. Soutěž oceňuje zejména „vizionářského ducha“ architektonického zpracování, inovaci produktu a udržitelnost projektu.

„Návrh výstavby muzea vycházel z daností lokality. Předpokládalo se, že nálezová vrstva bude uložena hluboko pod spraší – proto tedy koncept podzemní stavby. Druhým neméně důležitým aspektem byla skutečnost, že se stavba nachází v chráněné krajinné oblasti. Architekti tedy zvolili formu podzemního prostoru s vystupujícími věžemi z bílého betonu, evokujícími výchozy okolních vápencových skal. Střechu archeoparku jsme osázeli přirozenou vegetací Pálavy. Tím bylo dosaženo požadavku, aby stavba nezatěžovala svým měřítkem a hmotou místní krajinnou scenérii, a právě to Iconic Awards ocenila,“ uvedl Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, jež Archeopark Pavlov spravuje.

Autorem architektonického návrhu jsou architekti Radko Květ a Pavel Pijáček z architektonické kanceláře Radko Květ. Expozice je mimo jiné unikátní tím, že se téměř celý výstavní prostor ukrývá v terénní vlně pod zemí, protože nálezy z doby lovců mamutů jsou ukryté čtyři až pět metrů hluboko,“ přibližuje atmosféru expozice Kubín.

Výjimečná architektura a atraktivním způsobem pojatá expozice, kombinující na ploše více než 500 m2 současné audiovizuální technologie i klasickou muzejní prezentaci, zpřístupnila široké veřejnosti to nejdůležitější, co vědecké výzkumy lokality přinesly. Prezentace se věnuje především materiálnímu a duchovnímu světu tehdejších lidí, představuje nejen originální kamenné nástroje a kostěné předměty sloužící potřebám běžného života, ale i umělecké předměty.

„Součástí expozice je i ‚skládka‘ mamutích kostí, kterou odhalili archeologové při zahájení stavby v roce 2014. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout ostatky pravěkých zvířat a osídlení „in situ“. V tom tkví nezaměnitelné genius loci místa.“ popsal další unikát archeoparku ředitel Kubín.

Samotná budova muzea se pyšní dvěma dalšími architektonickými tituly Stavba roku 2016 a Stavba Jihomoravského kraje 2016, taktéž muzejní cenou Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2016.
tisová zpráva
Foto: Gabriel Dvořák


Doplněno Stavbaweb:
Projekt Archeoparku Pavlov byl publikován v časopise Stavba č. 3/2016, str. 20-29

www.archeoparkpavlov.cz

Související články:

Archeopark Pavlov – koncept a emoce 30.3.2017
Archeopark Pavlov 20.10.2016
Archeopark Pavlov získal titul Stavba roku 14.10.2016
Archeologický park Pavlov 29.8.2016
Archeopark v Pavlově byl otevřen! 1.6.2016
Archeopark Pavlov u Dolních Věstonice 22.8.2013

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Ach jo! Prý |nezaměnitelné genius loci místa| – to bolí.
    Za prvé genius je přece mužského rodu a za druhé sousloví genius loci znamená duch místa – takže pan ředitel vlastně řekl |nezaměnitelné duch místa místa| (ani hlídači pravopisu se to nelíbí). Je smutné, jak čím dál míň lidí ví, co říká.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*