IHNED.cz: Knihovna má platit kvůli soutěži na svou budovu

(ČTK) – Obvodní soud pro Prahu 1 vyhověl architektonickému studiu HŠH Architekti, které napadlo změny zadání někdejší soutěže na novou budovu Národní knihovny (NK). Uvedl to dnes server IHNED.cz. Podle něj soud uznal argumenty, že porota rozhodla ve prospěch návrhu od Jana Kaplického v rozporu se soutěžními podmínkami, a uložil knihovně zaplatit náhradu škody ve výši rozdílu mezi druhou a třetí cenou, tedy 50.000 eur (1,293 milionu korun).


Rozsudek není pravomocný. Národní knihovna o dalším postupu včetně případného odvolání rozhodne až poté, co obdrží jeho písemné odůvodnění, sdělila dnes ČTK ředitelka odboru komunikace NK Irena Maňáková. Podle ní soud totiž své dnešní rozhodnutí po právní stránce dostatečně neodůvodnil a odkázal účastníky sporu až na jeho písemné vyhotovení.

Studio HŠH Architekti bylo přesvědčeno, že Národní knihovna prostřednictvím poroty a svých zástupců v porotě nehodnotila soutěž spravedlivě. Podle něj se podmínky během výběrového řízení měnily. Jedna z podmínek daných před prvním kolem soutěže totiž ukládala architektům umístit Národní konzervační fond nad zem, což Kaplický se svou takzvanou chobotnicí nesplnil.

Studio podalo žalobu už na podzim 2007. Předtím se architekti několikrát obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který opětovně uváděl, že nemůže soutěž na návrh posuzovat; může tak činit jen v případě soutěže vypsané podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

Kaplického návrh zvítězil v březnu 2007 v architektonické soutěži, přesto realizován nebyl. Vstoupil proti němu prezident Václav Klaus, ke němuž se přidali především politikové z pražské ODS. Kaplický zemřel náhle v lednu 2009.

Doplněno Stavbaweb:
Česká komora architektů (ČKA) již po skončení soutěže na novou budovu Národní knihovny ČR v roce 2007 upozorňovala na porušení soutěžních podmínek vítězem. Včera jí dal Obvodní soud pro Prahu 1 za pravdu, když vyhověl žalobě architektů, kteří se v soutěži umístili na třetím místě.


Vítěz soutěže na knihovnu neměl porušovat soutěžní podmínky
Česká komora architektů (ČKA) již po skončení soutěže na novou budovu Národní knihovny ČR v roce 2007 upozorňovala na porušení soutěžních podmínek vítězem. Včera jí dal Obvodní soud pro Prahu 1 za pravdu, když vyhověl žalobě architektů, kteří se v soutěži umístili na třetím místě.

Vítěz každé soutěže by měl vyhrát na základě férové hry a právem. Lhostejno, zda se jedná o architektonickou soutěž nebo sportovní klání. Vždy je nutné dodržovat předem stanovená a všem známá pravidla a podmínky. Jan Kaplický však při navrhování knihovny soutěžní podmínky porušil.

PROTI VÝSLEDKŮM SOUTĚŽE PROTESTOVALY DESÍTKY TÝMŮ
Proti takovému chování se po skončení soutěže na novou budovu Národní knihovny ČR odvolalo osm českých soutěžících týmů a další zahraniční účastníci. Podali stížnost Mezinárodní unii architektů (UIA), která na průběh soutěže dohlížela. Další stížnosti pak putovaly také na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Architektonický ateliér HŠH, který se umístil na 3. místě, boj o svá práva nevzdával a podal později také žalobu na Národní knihovnu. Postupně proti procesu soutěže protestovaly desítky architektů prostřednictvím iniciativních skupin a peticí.

FONDY NESMĚLY BÝT POD ZEMÍ
Hlavním důvodem kritiky všech architektů tehdy bylo, že Jan Kaplický ve své studii umístil velmi rozsáhlé provozy národních konzervačních fondů do podzemních podlaží budovy. Tento krok mu umožnil navrhnout v nadzemní části méně objemnou a tím i pro místo vhodnější stavbu, než byli nuceni navrhovat ostatní soutěžící. Podmínky soutěže však umístění fondů pod zem výslovně zakazovaly. A návrh tak měl být z posuzování porotou vyloučen.

PODMÍNKY NELZE V PRŮBĚHU SOUTĚŽE MĚNIT
Soutěžní podmínky jsou dle soutěžních pravidel UNESCO a UIA nabídkou smlouvy, kterou jsou vázáni všichni zúčastnění. Jejich porušení je porušením práva. Sice je v nich stanoveno, že „v případě potřeby může porota v závěru prvního kola vyjasnit nebo zdůraznit některé body zadání“, ale v žádném případě nepřipouští, aby byly podmínky upravovány nebo dokonce měněny. Unie architektů již v roce 2007 shodně s ČKA konstatovala, že posuzování soutěžních návrhů neproběhlo v souladu s platným právem a že porota a vypisovatel neměli v průběhu soutěže podmínky měnit a neumožnit tak postup řešením navrženým v rozporu se zadáním.

SOUTĚŽE VEDOU KE KVALITNÍ ARCHITEKTUŘE
Přestože mezinárodní soutěž na Národní knihovnu doprovázely po celou dobu jejího trvání i po skončení diskuse a spory, je třeba připomenout, že architektonická soutěž stále zůstává nejvhodnějším a nejlepším způsobem, jak hledat projektanta významné veřejné stavby. Dobře vypsaná a zorganizovaná soutěž umožňuje vybírat z nejširší škály architektonických návrhů a je po celou dobu transparentní. Získání kvalitního projektu může navíc přinést úspory při realizaci i provozu stavby. ČKA již ve svém stanovisku z března 2007 ocenila, že vedení Národní knihovny zvolilo cestu mezinárodní soutěže a že se tak podařilo získat skvělé návrhy téměř 400 českých i zahraničních architektonických týmů. Architektonické soutěže přinášejí v zahraničí i u nás kvalitní stavby. Z poslední doby určitě stojí za zmínku revitalizace bastionu a Božích muk v Praze od Miroslava Cikána a Pavly Melkové, kteří letos získali Grand Prix architektů, z větších zakázek uveďme vítěze předchozích ročníků GPA – Národní technickou knihovnu od ateliéru Projektil architekti nebo Fakultu chemicko-technologickou v Pardubicích od Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře.

Markéta Pražanová
Tisková zpráva České komory architektů, v Praze 29. června 2012.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*