VÝSLEDKY URBANISTICKO-ARCHITEKTONICKÉ SOUTĚŽE
2. cena – návrh č. 07
autoři: Aleš Stuchlík (Třebíč), Jana Šerá (Francova Lhota), Milan Šuška (Čadca)
Stručná anotace návrhu:
Návrh vychází z principů trvale udržitelného rozvoje. Důraz je kladen na zvýšení podílu bydlení v centru, který je dnes v poměru k plochám komerčním značně nevyvážený. Město je neustále se měnící organismus. I v současnosti probíhají změny. Značkové obchody odcházejí z centra do shopping parků na periferii a s nimi i nakupující. Paradoxně se tím centru uleví, stává se tak klidnějším a vhodnějším k bydlení. Římské náměstí je nejlepší místo pro život v historickém jádru Brna, jeho revitalizace by mohla být první vlaštovkou návratu obyvatel do centra.
Území je rozčleněno na tržní ulici Františkánskou, obytné Římské náměstí a polosoukromé dvory.
Hodnocení poroty:
Návrh úměrnou formou revitalizuje dnešní narušený prostor Římského náměstí, přičemž respektuje měřítko i historickou stopu původní zástavby. Hierarchizuje prostor na tři formy využití: veřejný, poloveřejný a soukromý. Do vnitrobloku umísťuje objekty alternativního bydlení.
Porota ocenila, že na místě původního barokního objektu autor umístil židovské muzeum propojené s podzemím, čímž vhodně upozornil na historické souvislosti místa. Zároveň respektováním původního půdorysu objektu a zúžením Františkánské ulice je obnoven historický vstup do náměstí. Porota rovněž ocenila, že se autor zabýval otázkou citlivého zahušťování zástavby a zdůrazněním i sociálních souvislostí dostavby vnitrobloku v centru města. Zdrženlivé nakládání s architektonickou formou vyjádřené i výtvarným zpracováním odpovídá celkové filosofii návrhu.
Související články:
Výsledky urbanisticko-architektonické soutěže "Římské náměstí" v Brně
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,