Čína předvedla dostavovaný letištní terminál v Pekingu

Fotogalerie ke článku (1)

Stavba letiště v Pekingu

Stavba letiště v Pekingu
Celá fotogalerie (1)

Číňané ukázali novinářům dostavovaný obří letištní terminál v Pekingu, který by měl ohromit návštěvníky nadcházejících letních olympijských her. Autorem mnohamiliardového projektu ze skla a oceli je známý britský architekt Norman Foster.

Ačkoli se nový terminál má zkušebně otevřít až v únoru příštího roku, stavební práce se už teď chýlí ke konci. Právě proto novým terminálem zástupci stavební firmy provedli novináře.
Třetí pekingský terminál má výrazně ulehčit nynějším odbavovacím halám, které jsou přetížené. Plný provoz zahájí těsně před začátkem olympijských her, aby pomohl zvládnout nápor desetitisíců návštěvníků.
Celkové náklady na stavbu mají být kolem 3,4 miliardy eur (asi 92 miliard korun) a přistávací dráha bude moci přijmout i největší stroje typu Airbus A380. Díky supermodernímu systém dopravy zavazadel pak tento terminál zvládne odbavit až 19.000 tašek a kufrů za hodinu.
Podle architekta Fostera by měla být budova symbolem setkání starého a nového, a tak například rudé sloupy a zlatavá střecha mají evokovat tradiční čínskou chrámovou architekturu, i když ocelové konstrukce je zcela moderní. Při stavbě bylo použito kolem 500.000 tun oceli.
Pekingské letiště už několik let praská ve švech, každý rok jím projde o pětinu více lidí než v roce předchozím. Zatímco v roce 2000 letiště odbavilo 21,7 milionu cestujících, loni už jich bylo 48,6 milionu.
Dvaasedmdesátiletý držitel Pritzkerovy ceny lord Norman Foster a jeho kancelář staví po celém světě. Mezi jeho nejznámější počiny patří například rekonstrukce budovy berlínského Říšského sněmu nebo projekt známé londýnské výškové budovy, v níž sídlí společnost Swiss Re. Je také autorem jedné z budov, které vyrostou na místě zříceného Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku.

Zdroj: ČTK, lep jw, 12. září 2007
Foto: Victor Liu/EPA

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*