Incoma Research: Kritický problém pro stavbaře je platební morálka

Stavbaře trápí také propad počtu stavebních zakázek, který postihl zvláště střední firmy.

Platební morálka je téměř pro polovinu stavebních firem v současnosti jedním z nejzávažnějších problémů. Stavbaře trápí také propad počtu stavebních zakázek, který postihl zvláště střední firmy. Výsledky nejnovějšího průzkumu společnosti Incoma Research mezi stavebními podniky na konferenci Fórum českého stavebnictví 2009 prezentoval Radovan Mužík.

„Z pohledu stavebních firem se bohužel ukazuje, že oblast platební morálky je kritickým problémem,“ řekl Mužík. České stavební firmy jsou ohroženy druhotnou platební neschopností více než v minulosti. To spolu s poklesem cen a marží může být nebezpečným faktorem dalšího vývoje, dodal.

Nižší objem zakázek než v roce 2008 letos pocítilo 51 procent podniků. Stejný počet firem označil za vážný problém také horší přístup k bankovním úvěrům, zvláště u větších projektů.

Problémy ekonomiky podle stavbařů zhoršily také situaci ve využívání nestandardních obchodních metod včetně korupce. Krize naopak pomohla firmám řešit potíže s nedostatkem pracovních sil, kterému v minulých letech čelily.

Přes počínající krizi je třetina stavebních společností spokojená s výsledky roku 2008; až 47 procent z nich prý vykázalo výborné výsledky. Spokojená s loňskými výsledky není podle průzkumu přibližně jen pětina podniků.

Šance dalšího vývoje podle stavbařů leží například v rostoucí poptávce po energeticky úsporném stavění a zateplování. Přesto však stále ještě více než polovina firem označila význam výstavby energeticky úsporných budov za přeceňovaný či dokonce „módní“ trend.

Celková stavební výroba se loni podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu zvýšila o 0,6 procenta. Je to nejhorší výsledek od roku 1999.

Zdroj: Zpráva ČTK 4.3.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*