Autor: Michal Valert, Valert Petrášek architekti
Architektonické a dispoziční řešení
Změnu bytu v nejvyšším podlaží novostavby bytového domu s panoramatickým výhledem na centrum Prahy žádal klient.
Hlavním motivem je pohyb ze stínu do světla, tj. ze vstupní chodby, která je uměle osvětlena z navazujících servisních prostor, přes halu, do obytného prostoru s jižním a západním denním světlem a výhledem. Tento efekt je koncentrován ve vstupní hale, která je předělem mezi těmito rozdílnými atmosférami a dostává tím téměř existenciální rozměr. Napětí podtrhuje solitérní pilíř, obložený nerezovým plechem, který integruje veškeré spotřebiče. Jeho základem je původní instalační jádro, které nebylo možné přemístit. V kontextu nového řešení se z dřívější překážky stal působivý dominantní prvek, který obtáčejí prostory obýváku, kuchyně, jídelny a haly. Ty jsou dle potřeby více vizuálně propojené či oddělené. Díky pilíři vznikají zajímavé průhledy a vyniká plynulost prostorového řešení, plánu pro volný pohyb mezi soliterními prvky.
nbsp;
Barevně materiálové řešení
Volba materiálů podporuje architektonický koncept vztahů jednotlivých prostor. Vstupní chodba a hala včetně všech dveří jsou obloženy tmavou dýhou z amerického ořechu. Chodbu a sociální zázemí odděluje prosklená stěna, přes kterou je chodba uměle osvětlena. Mezi stropem a pilířem s nerezovým obkladem a nerezovými spotřebiči je mezera, odsazení zvýrazňuje motiv odlehčení vloženého prvku. Tmavá podlaha z amerického ořechu prochází všemi obytnými prostory a v obývacím pokoji přechází ve formě masivní knihovny na stěnu. Dominantní stěna obývacího prostoru je výrazně barevně odlišena jako jediný takový akcent v celém bytě. Zbytek stěn je bíle omítnut pro dosažení výrazně světlého kontrastu. Kuchyňská linka je z lakované leskle černé MDF. Svou neutralitou tak nechává dominovat metalický objekt pilíře. Záda kuchyňské pracovní plochy jsou z bíle podbarveného skla. Obklady v koupelnách a na wc jsou z mozaiky v zemitém tmavě zeleném odstínu.
Projekt pana Vostrackého sleduju už delší dobu, má opravdu cit pro funkční a zároveň estetické stavby. Tahle není výjimkou.
Takhle má vypadat spolupráce mezi architektem a investorem. Je fajn vidět, že to může fungovat i bez zbytečných komplikací.
Zkušenosti s HELUZ zdivem máme taky pozitivní. Oceňuju, že není potřeba další zateplení. Jednoduchost a efektivita v jednom.
Kdo ma na starost stavební dozor na stavbě sv.Barbora v Peci pod Sněžkou
Taková onyxová stěna, to by bylo něco. Podsvícená, jako by byla průsvitná ...