Interiéry domu Na Košince

Náročný úkol, který vznikal s přestávkami několik let. Celá zakázka byla specifická tím, že je klient kamarád (a architekt). Tedy, toho času svobodný mladý muž, si pořídil velkorysý víceúrovňový prostor a rozhodl se jej rozčlenit do více jednotek, ať už za účelem pronájmu nebo ubytování návštěvy. Nejdříve to vypadalo, že ani nemá v plánu zde bydlet.

Vzhledem k velkému převýšení neubralo ani další dělení jednotlivým prostorám na atraktivitě. Možná i z tohoto důvodu jsme po několikaletém zrání projekt a započatou rekonstrukci mohli přizpůsobit aktuálním potřebám klienta, který se v čase oženil, založil rodinu a rozhodl se nemovitost sám užívat. Učesali jsme poměrně komplikovanou situaci tak, aby všichni získali dostatek prostoru, například ve formě pracovny na podestě druhého podlaží, prostornou kuchyni se spíží a co nejefektivnější úložné prostory. Výsledku pochopitelně předcházela spousta práce, investic, důvěry, trpělivosti a neutuchající optimismus na všech stranách.

Koncepce/prostorové uspořádání: Vznikly tři jednotky spojené předsíní. Dvě s vlastním minimálním zázemím – 1 x garsoniéra a 1 x mezonetový prostor na třech úrovních. Třetí byt je domovem rodiny investora. 

Byt na spodní úrovni disponuje WC, malou prádelnou, do které vede shoz na prádlo z horního podlaží, kuchyní se spižírnou a obytným prostorem s velkým oknem a dveřmi na modřínovou terasu. Schodiště je tvarované tak, aby sloužilo nejen jako spojnice do druhého podlaží, ale i pro výstup ven. V podkroví je ložnice a dětský pokoj se spacím patrem ve vikýři, pracovna na galerii a hlavní koupelna.

Vybavení a materiály: Světle šedá PUR stěrka na podlaze spodní úrovně, březová překližka jako pochozí vrstva ložnicového patra, v hlavní koupelně na podlaze a na exponovaných stěnách světle šedý kaučuk. Stěny v zázemí v prvním patře pokrývá světle šedé Pandomo. Atypický nábytek včetně schodiště je v kombinaci bílého laku a březové překližky. Dveře se skrytou zárubní a posuvné dveře. Nepřímé, ale výkonné osvětlení rámuje strop a umožňuje vnímat vzdušný prostor. Spolupráci jsme završili vlastnoruční výrobou terasy.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings


Architekti: BY architects – MgA. Markéta Zdebská, Ing. arch. Marek Žáček; spolupráce Devoto, Bdoors, Arthe studio
Plocha: 120 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Co je malé, to je milé. Možná by se vešel ještě Harry Potter do |pokojíčku| pod schody 😉

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*