Interiéry kanceláří vedení města

Zadáním bylo v rámci již probíhající rekonstrukce vytvořit studii a následně projekt interiérů kanceláří vedení města – primátorského patra ve 2. NP historické radnice v Pardubicích. Jedná se o pět kanceláří zástupců města, tři kanceláře asistentek/sekretariátu, kuchyňku a salonek. Požadavkem investora bylo zachování stávajícího funkčního uspořádání.
Interiéry volně navazují na historické prostředí objektu a doplňují je o současné materiály a prvky technického charakteru. Pro všechny kanceláře byl navržen specifický nábytek, který tvoří jednotnou linku interiérů.
V průběhu rekonstrukce se postupně odkrývaly historické malby. Ty se staly jedním z inspiračních zdrojů interiéru a vytvořily jejich základní barevný rámec. Odkryté malby, někdy i velmi tmavých odstínů, poukázaly na nutnost změny bílé barvy vnitřních stran oken a dveří na světle šedou.
Fragmentální pozůstatky historické malby jsou skryty pro další generace pod novými, jemně šedými malbami s bílými linkami. Prostorům se navrátila dřevěná podlaha – masivní dubové parketové vlysy v rybinovém vzoru. Rozvody jsou schovány do podlahy. Odstraněním původního podokenního žlabu jsme podpořili vertikálnost oken, kterou jsme umocnili pásy závěsů a záclon. Výrazným novým vstupem do interiéru jsou závěsná segmentová svítidla sestavená do tvaru oválu.
Atypický dýhovaný nábytek doplňuje typizovaný sedací mobiliář. Navržený nábytek vytváří specifické solitérní kusy, které jsou sjednoceny materiály, utilitárními tvary, jemnými detaily i skladbou dýh. Vyroben byl z dubové dýhy a osazen na podnože světlé šedé barvy. Jednotlivé kusy jsou opatřeny vyfrézovanou vodorovnou linkou úchytek, která volně přechází do bočních korpusů skříní. Tento detail členění nábytku umožňuje vytvořit do sebe zapadající celek a propojit tak jednotlivé kusy mezi sebou.
Zcela atypickou kanceláří je kancelář primátora, pro kterou byla navržena jiná nábytková řada s povrchem z tmavé ořechové dýhy doplněné jemnými měděnými detaily. Interiéru vévodí dekorativní reliéf z původní kanceláře. Mezi sekretariátem a kanceláří primátora se nachází salonek s křesly a pohovkou. Tato původně úzká místnost s krásným reliéfním stropem s rozetou byla v průběhu času rozdělena sádrokartonovou příčkou na dva prostory s rozdílným provozem, kuchyňku a salonek. Ornament stropu byl tak necitlivě přerušen. Navrhli jsme proto novou sádrokartonovou příčku, která je v horní části přerušena pásem skla.
Sekretariát primátora nábytkem navazuje na ostatní sekretariáty. Rozdíl je pouze v umístění kuchyňky. Její dveře jsou v klasické výšce a nenavazovaly tak na ostatní dveře do kanceláří. Pro eliminaci rušivého dojmu jsme navrhli dveře se skrytou zárubní v barvě a členění okolních stěn.

Autorská zpráva
Foto: Honza Ptáček


Investor: Magistrát města Pardubic
Autor: Mixage s.r.o. architektonická a grafická kancelář

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*