International School of Prague

Účel, kterému knihovna sloužila dříve, se změnil a nástup digitálních médií, 3D tisku a virtuální či rozšířené reality tento proces ještě umocnil. Hlavní změnou je propojení různých typů výuky do jednoho multifunkčního prostoru. Inovační a vzdělávací centrum sjednocuje knihovnu, studovnu a workshop s integrovaným pobytovým schodištěm. Díky blízkému vztahu s vedením školy se podařilo realizovat odvážnou a silnou vizi konceptu, new learning. Cílem bylo přinést maximum vizuální transparentnosti a navrhnout vybavení s důrazem na ergonomii dětí. Do projektu byli přizváni specialisté na tvorbu knihoven z Velké Británie, kteří s námi konzultovali požadavky knihovnictví 21. století. Vznikl tak tým, díky němuž byl projekt, i přes nepříznivé okolnosti spojené s pandemií, dokončen včas.

Hlavní otevřená část nefunguje jen jako tradiční knihovna, ale spíše jako labyrint poznání. Svým uspořádáním provází návštěvníka prostorem a nabízí mu místo pro studium nebo setkání se spolužáky. Regály byly navrženy s důrazem na flexibilitu, jsou proto opatřeny kolečky a variabilním uspořádáním polic. Důležitým tématem projektu byl akustický a světelný komfort. Akustické panely ve tvaru papírových vlaštovek doplňuje zvětšená reprodukce labyrintu z knihy Ptačí sněm Petra Síse. Tyto dynamické skulptury oživují prostor a dodávají mu lehkost a hravost. Výuku doplňuje dílna budoucnosti Idea-Lab. Studenti zde mohou využívat 3D tiskárny, CNC frézy či laserové řezačky. Prostor dílny je vizuálně propojen s knihovnou, přirozeně tak vzniká synergie mezi vzděláním a praxí. I dílna je zařízena s důrazem na flexibilitu; stoly je možné přesouvat, elektrifikaci zajišťují neobvyklé stropní navijáky.

Otevřený mezanin je koncipován jako čítárna nebo místo setkávání, jsou tu i odhlučněné call boxy. Čítárna/studovna jako reprezentant neformálního prostředí je oživena průhledem do knihovny. Největší místnost v prvním podlaží tedy nemá jednoznačně dedikovanou funkci. Její multifunkční prostor může sloužit jako zasedací, videokonferenční nebo přednášková místnost.

Za výsledkem stojí jednoduchá idea – místo, kde spolu mohou lidé a knihy komunikovat. Při návrhu jsme se soustředili na vytvoření příjemné a uklidňující atmosféry, která nabízí podmínky pro dialog. Prostoru, který má stimulovat, dominují tlumené barvy a přírodní materiály. Odstíny bílé a šedé se propisují díky vinylové podlaze nebo recyklovaným kobercům. Přírodní materiály zde zastupuje dubová dýha, která tvoří obklad pobytového schodiště a akustických lamel na stěnách. Světlé barvy akcentuje pestrý sedací nábytek.

Autorská zpráva
Foto: Studio Flusser

Klient: International School of Prague
Autoři: Studio Perspektiv – Martin Stára, Ján Antal
Projekční tým: Tereza Houdková, Markéta Michálková, Barbora Babocká, Monika Škardová, Yana Stepankova/vizualizace
Knihovnický konzultant: Rachel Van Riel
Stavba: SIS s.r.o.
Zastavěná plocha: 860 m²
Hrubá podlahová plocha: 609 m²
Užitná plocha: 786 m²
Náklady: 30 mil. Kč

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*