(ČTK) – Ministerstvo kultury (MK) rozhodlo, že investor projektu Novomlýnská brána nesmí zbourat dům, na jehož místě by nový objekt měl vyrůst. Jde o konec Revoluční ulice v Praze 1, na který navazuje Štefánikův most. Majitel domu, který chce nový objekt stavět, se proti rozhodnutí ministerských památkářů odvolal. Věc nyní řeší rozkladová komise MK a ke stanovisku zatím nedospěla, řekla ČTK mluvčí MK Markéta Ševčíková.
Projekt Novomlýnská brána by měl zakončit Revoluční ulici a stát se jakousi branou do středu města směrem od řeky. Odborníkům z Národního památkového ústavu se projekt nelíbil, městští památkáři mu ale povolení dali. V dubnu MK jejich rozhodnutí změnilo a rozhodlo, že zbourání domu je nepřípustné. Majitel domu a investor, společnost Brobosu Properties podala k tomuto rozhodnutí rozklad.
Objemnou stavbu, která počítá s demolicí novorenesančního, dnes zdevastovaného domu a zakomponováním nízkého barokního domku, navrhuje ateliér DaM. "Zpracováváme projekt pro územní rozhodnutí, které předchází žádosti o stavební povolení," řekl ČTK Petr Burian z ateliéru, který pokračuje v přípravě projektu. Zároveň investor řeší s magistrátem vlastnictví části chodníku, na němž by nový objekt také měl stát. Dosud patřil městu.
Majitel pozemku a domu počítá s investicí 250 milionů korun. Dům by měl mít více funkcí, zatím se počítá především s obchody, kancelářemi a parkovacími místy, investor nevylučuje to, že by v něm mohlo být i více bytů.
Investor vyzval pět architektonických ateliérů, aby navrhli vyřešit situaci na předpolí Štefánikova mostu, o což se v minulosti pokoušeli již mnozí. Konalo se několik soutěží, v roce 2004 například prezentoval v Praze svůj návrh muzea Salvadora Dalího architekt Daniel Libeskind, který na okolní zástavbu příliš ohled nebral.
Někteří odborníci kritizují i současný způsob výběru projektu – nejedná se o architektonickou soutěž vypsanou podle pravidel. "Jako soukromý investor nemusíme podle zákona vypisovat žádnou soutěž," uvedl k tomu již dříve zástupce společnosti Radovan Karas. Většina developerů tak dnes jedná. To, že se neuskutečnila soutěž, kritizuje i Česká komora architektů.
DaM navrhuje objekt, který není tradičním městským domem – nemá klasickou fasádu s okny. Relativně velmi objemná hmota má abstraktní tvar, plášť budovy má pokrývat perforovaný plech měděné barvy. Objekt by měl mít pasáž, která zpřístupní malebné zákoutí navazující Lannovy ulice.
Související články:
- Novomlýnská brána – nový dům v Revoluční má být branou do města, vyvolává ale spory 6.1.2012
- Novomlýnská brána 5.1.2012
- Dům v Revoluční má stát i na pozemcích města, to prý souhlasí 13.1.2012
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…