Izraelská firma má vrátit slávu starým libereckým lázním

Fotogalerie ke článku (1)

Lázně Liberec (Zdroj: Městské informační centrum Liberec)

Lázně Liberec (Zdroj: Městské informační centrum Liberec)
Celá fotogalerie (1)

Neorenesanční budova z počátku minulého století postavená dle projektu vídeňského architekta Branga.

Izraelská firma má vrátit někdejší slávu libereckým Lázním císaře Františka Josefa I. Vybuduje v nich relaxační centrum, hotel i kliniku plastické chirurgie. Zastupitelé dnes schválili, že jim město historickou památkově chráněnou budovu pronajme a po dokončení všech oprav a nové výstavby jim nemovitost prodá. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Martin Korych. Město má podle něj záruky, že lázně budou sloužit tomu, co v nich chce město mít.

"Chtěli jsme, aby v lázních zůstal bazén a aby přestavba splňovala požadavky památkářů," dodal mluvčí. Podle něj se do lázní vrátí také kurzy školního plavání, a to na 30 let. Izraelská firma Beit Amzaleg tam chce postavit relaxační centrum se saunami, masážemi a fitness, ale i luxusní malý hotel a soukromou kliniku plastické chirurgie, která bude mimo jiné provádět omlazovací léčbu.

Společnost vznikla v roce 1999 a od té doby se zabývá výstavbou nemovitostí v Tel-Avivu, současně také obchoduje s vojenským zbožím.
Zprovoznění bazénu je podle Izraelců otázkou šesti až devíti měsíců a náklady na stavební úpravy mají dosáhnout pěti milionů korun. Rekonstrukce odpočinkové zóny pro nové zdravotnické centrum na ambulantní a krátkodobou léčbu, jako jsou kosmetika, zubní a oční léčba, bude trvat dva roky a přijde na 75 milionů korun.

Novorenesanční liberecké lázně vznikly v době největšího rozmachu tehdy německého města a tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Budova v posledních letech několikrát změnila majitele, kteří do ní prakticky neinvestovali. Radnice v roce 2005 památku koupila za devět milionů korun v dražbě, aby zabránila její další devastaci. Město chtělo, aby tam vznikl Dům zdraví. Jeho výstavba by ale přišla na 470 milionů korun, které město nemá. Pokoušelo se je získat z takzvaných norských fondů, ale neuspělo.

Zdroj: Zpráva ČTK 31.1.2008

Doplnění Stavbaweb:
Neorenesanční budova Městských lázní vznikla v letech 1901 - 1902 dle projektu vídeňského architekta Branga. Celý objekt, jeho exteriér i výzdoba interiéru, je přizpůsoben původnímu poslání městských lázní. Štít je zdoben sochou Poseidona a jeho ženy, plastiky nad okny zase představují vodní hry. V současné době je ovšem budova uzavřena, její poslání převzal nedaleký plavecký stadion.
Od května 2005 patří budova lázní Magistrátu města Liberec.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*