Jacob van Rijs: Architektura velkorysých gest

Vystoupením Jacoba van Rijse v pondělí 6. 11. 2017 v 18:30 v posluchárně Gočár startuje na Fakultě architektury ČVUT přednáškový cyklus “November Talks”, který  FA ČVUT pořádá ve spolupráci s nadací Sto-Stiftung.
Přednášky jsou veřejné a vstup je volný.


Jacob van Rijs (1964) je nizozemský architekt a urbanista. Studoval spolu s Winy Maasem a Nathalie de Vries na Technické univerzitě v Delftu. V roce 1993 založila trojice přátel v Rotterdamu vlastní architektonickou kancelář MVRDV.  Jejich studio je typické svým analytickým přístupem a propracovaným procesem návrhu.

Práce ateliéru mají jasně čitelný koncept  a jsou často kontroverzní. V roce 2011 byla kancelář kritizována za návrh dvojice mrakodrapů do centra jihokorejského Soulu. Budovy, podle propojení přemostěním ve tvaru mraku pojemnované The Cloud, údajně připomínaly newyorské Twin Towers, zničené při teroristických útocích 11. září 2001.

Kancelář se zabývá aktuálními tématy jako zahušťování městských struktur nebo problémy udržitelného rozvoje, které prezentuje chytlavou a pro širokou veřejnost srozumitelnou formou. Jako např. na Bienále architektury v Benátkách v roce 2012, kde v souvislosti s debatou o budoucnosti urbanistického plánování Evropy postavilo MVRDV 676 miniaturních mrakodrapů ze stavebnice LEGO.

Jacob  van Rijs se vedle bohaté praxe věnuje výuce, jako hostující profesor působil na významných školách (Berlage Institute Amsterdam, TU Berlin, Tokyo Institute of Technology a další). Práce kanceláře MVRDV byla oceněna mezinárodními cenami a je publikována po celém světě včetně monografických publikací. 

Jacob van Rijs je posledním ze slavné trojice MVRDV, který bude přednášet na ČVUT. Nathalie de Vries se zúčastnila v roce 2008 prezentace Dutch Ladies, Winy Maas přednášel v rámci Dutch Footprint v roce 2013 v Betlémské kapli.

Přednáška proběhne v anglickém jazyce.
www.mvrdv.nl

tisková zpráva

Související články:
November Talks  16.10.2017

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*