Jak vrátit krajinu do měst / O atmosféře současné architektury

GÃ?NTER VOGT Krajina měst / ÁKOS MORAVÁNSZKY Stavět oblaka. Atmosféry a švýcarská architektura
O SYMBIÓZE SOUČASNÉ ARCHITEKTURY S KRAJINOU A O SILNÉM ÚČINKU ATMOSFÉRY V ARCHITEKTUŘE
5. 6. / 19.30 / Kino Světozor (Vodičkova 41, Praha 1)


o.s. Kruh a prestižní Fakulta architektury na ETH v Curychu uvádí čtvrtý přednáškový večer z cyklu „Švýcarsko-české inspirace“, podpořený z Programu švýcarsko-české spolupráce v rámci Fondu partnerství.
Vogt Tate Modern landscape
GÃ?NTER VOGT se zamýšlí na tím jak VRÁTIT KRAJINU DO MĚST a kde je hranice mezi městem a krajinou. Vrací se zpět ke kořenům, víc než na design se soustředí na vztah k místu. Provádí výzkum v terénu, jehož nedostatek v kontextu evropské krajinné architektury kritizuje. Pracuje s modely, aby ukázal prostorovou perspektivu budoucích uživatelů.
Vogt Landscape Architects si získali celosvětové renomé realizacemi mezi než patří úprava prostranství před Tate Modern v Londýně. Největších projektem je Novartis Campus Park v Basileji, geomorfologická a vegetační interpretace krajiny údolí horního Rýna. Studio spolupracuje s předními světovými architekty jako duo HERZOG & DE MEURON či DAVID CHIPPERFIELD. V Praze Vogt Landscape Architects navrhli urbanistické řešení a zahradní architekturu rezidenčního projektu Cornlofts Šaldova v Karlíně od vídeňských architektů Baumschlager – Eberle (2005-2009).
nther Vogt (1957, Balzers), profesor krajinné architektury na ETH v Curychu, v roce 2012 byl vyznamenán – jako první krajinný architekt – cenou Meret Oppenheim, určenou švýcarským umělcům.
Moravanszky - atmosphere
ÁKOS MORAVÁNSZKY zkoumá zájem o atmosféru a zachycení okamžiku v současné švýcarské architektuře (slavný pavilon Petera Zumthora pro Expo 2000) a vztah mezi estetikou atmosfér a údajnou jednoduchostí tzv. švýcarského minimalismu. Místo důrazu na znaky a jejich výklad se objevuje důraz na přítomný okamžik. “Můžou se pára, teplo nebo světlo stát novými cihlami dnešního stavění?“ ptá se architekt Philipp Rahm, představitel mladé radikální generace švýcarských architektů, ve svém MANIFESTU ZA METEOROLOGICKOU ARCHITEKTURU.
Ákos Moravánszky (1950, Stoličný Bělehrad), profesor teorie architektury na ETH v Curychu, jako jeden z mála se věnuje středoevropské architektuře (např. V historickém kontextu habsburské monarchie). Je renomovaným autorem, píše o světových architektech (OMA, K. Sejima).
V pátek 16.6. se oba účinkující zúčastní pracovní skupiny na téma ARCHITEKTURA, KRAJINY A ATMOSFÉRY s českými odborníky (architekty, teoretiky, zástupci nezisk. organizací) na půdě ČKA (Josefská 34/6, 118 00, Praha 1).
Cornloft Šaldova, Karlín - foto: Ondřej Polák
VÍCE NA WWW.KRUH.INFO
Přednáška je v angličtině, tlumočena do češtiny, pro všechny zdarma.

Užitečné odkazy:
Vogt Landscape Architects:
http://www.vogt-la.com/en
http://www.vogt.arch.ethz.ch/?root=6&cat=95&lang=en

Ákos Moravánszky:
http://www.moravanszky.arch.ethz.ch

pořádá: o.s.Kruh, Kruh ve spolupráci s Fakultou architektury ETH v Curychu
spolufinancování: Program švýcarsko-české spolupráce v rámci Fondu partnerství
pod záštitou: České komory architektů
partneři: Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Nadace české architektury, Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Sipral a. s., Vize s.r.o.
mediální partneři: Era 21, Radio 1, archiweb.cz, ArtMap, earch., časopis Stavba, Artyčok

tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*