Jan Kaplický v centru DOX

Fotogalerie ke článku (2)

Jan Kaplický, tiskové centrum na kriketovém hřišti, Londýn

Jan Kaplický, tiskové centrum na kriketovém hřišti, Londýn

Jan Kaplický, Vila Konopiště

Jan Kaplický, Vila Konopiště
Celá fotogalerie (2)

Nejobsáhlejší přehlídka díla předního českého architekta Jana Kaplického se uskuteční v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích od 16. dubna do 2. srpna letošního roku.

Jan Kaplický se proslavil se dvěma ikonickými stavbami, jimiž jsou tiskové centrum na kriketovém hřišti v Londýně a obchodní dům Selfridges v Birginhamu. České veřejnosti je však známý především svým návrhem na Národní knihovnu a následnou kontroverzí. Výstava se otevře současně s premiérou filmu o architektově životě.

Když Jan Kaplický před několika lety přednášel v Praze, jmenoval deset hlavních témat své tvorby. Jsou to: svoboda, kreativita, lidé, krása, elegance, plasticita, sensualita, barva, inovace a inspirace. Jak dalece je dokázal naplnit budete moci posoudit na výstavě, která bude dosud nejrozsáhlejší přehlídkou jeho tvorby.
Česká veřejnost tak konečně bude mít možnost alespoň dodatečně se s jeho dílem seznámit.

Záměrem výstavy je představit osobnost a dílo Jana Kaplického v co nejširším uměleckém kontextu. Od architektonických modelů, přes šperky a módu až po technologické postupy a užité materiály.

Jan Kaplický byl svou filozofií a založením především architekt, jeho nezaměnitelný tvůrčí rukopis je však patrný i v mnoha dalších uměleckých disciplínách. Kaplického stavby rozhodně nejsou fádní. Jsou nepřehlédnutelné a kontroverzní. Inspirací mu často byly přírodní tvary - pavoučí sítě, motýlí křídla či rybí šupiny. Kaplický obdržel mnoho ocenění, mezi významná patří nejprestižnější britská cena za architekturu Stirling Prize, udělená za stavbu Lord's Media Centra na londýnském kriketovém stadionu. Mezi jeho poslední návrhy patří Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích.

Na přípravě výstavy se podílejí kromě týmu centra DOX bývalí spolupracovníci a přátelé Kaplického Alan Záruba, Zdeněk Lukeš, Ivan Margolius, Eva Jiřičná a její tým.

V jednání je uskutečnění přednášek předních světových architektů.

Jan Kaplický (1937 — 2009) se narodil 18. dubna 1937 v Praze, kde také vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Jeho matka byla kreslířka a otec malíř, architekt a sochař. Po studiích nějaký čas působil na volné noze. V roce 1968 emigroval do Anglie. První architektonickou kanceláří, ve které Kaplický působil, byla v letech 1969 až 1971 Denys Lasdun and Partners. Potom se nechal zaměstnat v ateliéru Renza Piana a Richarda Rogerse, kde se v letech 1971 až 1977 podílel na projektu pařížského Centre Georges Pompidou. Kancelář Future Systems založili v roce 1979 v Londýně Jan Kaplický a David Nixon. Po odchodu do Velké Británie, respektive o deset let později, se jeho profesionální partnerkou stala Amanda Levete. Pro jejich společnou tvorbu v průběhu osmdesátých let bylo charakteristické hledání vize možné budoucí architektury. Ateliér Future Systems se stal jedinou britskou společností, která pracovala pro americkou NASA.

Partneři centra DOX: Hlavní město Praha a TECHO, a.s.
Program centra DOX se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury.
Mediální partner centra DOX: Hospodářské noviny.

Doprovodné programy probíhají každé pondělí a čtvrtek. Více informací na www.doxprague.org.

KONTAKTY:
Centrum současného umění DOX
Adresa kanceláře
Vojtěšská 8, 110 00 Praha 1
T: +420 224 930 927
E: info@doxprague.org nebo media@doxprague.org
Adresa výstavních prostor
Poupětova 1a, 170 00 Praha 7
www.doxprague.org

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*