Jan Kotěra: Muzeum východních Čech

Výstavou o vztahu architekta Jana Kotěry k lidovému umění zahájilo včera Muzeum východních Čech v Hradci Králové sérii akcí ke 100. výročí předání muzea do užívání.
Historická budova byla postavena v letech 1909 – 1912. Projekt vznikal v letech 1907 až 1908 na objednávku muzejního kuratoria. Budova muzea je považována za nejvýznamnější stavbu Hradce Králové a vrcholné dílo Jana Kotěry. V roce 1995 byla budova prohlášena národní kulturní památkou.

Hradec Králové - Muzeum Východních Čech (zdroj foto: Wikipedia, autor: Prazak)
(ČTK) – Akce budou pokračovat do konce příštího roku, řekla ČTK Dana Mylerová z hradeckého muzea. Budova muzea, která je označovaná za vrcholné Kotěrovo dílo, je od roku 1995 národní kulturní památkou. Zahájená výstava se jmenuje "Jan Kotěra. Ohlasy lidového umění. Po stopách moderny" a bude otevřená do dubna příštího roku. Expozice, převzatá z Moravské galerie v Brně, přibližuje inspiraci lidovým uměním v tvorbě slavného architekta, například při stavbě Trmalovy a Suchardovy vily v Praze.

Od února do června bude v muzeu výstava mapující historii budovy a instituce muzea od jeho založení v roce 1880 až do padesátých let 20. století, následovat budou další výstavy. Například od června do ledna 2014 expozice nazvaná Múzy chrám připravená přímo k jubileu, připravená bude také odborná mezinárodní konference o Janu Kotěrovi a jeho žácích.

Od září do ledna bude přístupná výstava zajímavých předmětů, které se v muzeu za 100 let nashromáždily. "Najdete zde předměty s příběhem, ukázky konzervace, ale také 13. komnatu depozitářů – kuriozity, které na svou šanci být na výstavě čekaly," uvedla Mylerová.

Muzeum v Hradci Králové vzniklo v roce 1880, sbírky veřejnost mohla poprvé vidět na Žižkově náměstí. Muzeum se poté rozrůstalo a sídlilo v několika objektech po městě, proto byla v letech 1909 až 1912 postavena nová budova, kterou hradečtí zastupitelé předali do užívání muzeu v prosinci 1912. Více informací o akcích i budově muzea je možné najít na www.muzeumhk.cz.

Doplněno Stavbaweb:
Jan Kotěra. Ohlasy lidového umění: Po stopách moderny
7. 12. 2012 – 7. 4. 2013
Výstava převzatá z Moravské galerie v Brně. Autorkou výstavy je Mgr. Martina Lehmannová. Dne 18. 12. 1912 byla budova městského průmyslového musea předána zastupitelstvem města do užívání.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*