Jan Vaněk (1891 – 1962). Civilizované bydlení pro každého

Fotogalerie ke článku (1)

Jan Vaněk, Křeslo tzv. morrisovského typu, 1930, Brno

Jan Vaněk, Křeslo tzv. morrisovského typu, 1930, Brno
Celá fotogalerie (1)

23. února - 22. srpna 2010
Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8 - Florenc

Muzeum hl. m. Prahy vystavuje nábytek první republiky
Praha 3. března (ČTK) - Do prostředí prvorepublikového bydlení se mohou podívat návštěvníci výstavy nábytku a bytových doplňků Jana Vaňka v Muzeu hlavního města Prahy. Vaněk, který žil v letech 1891 až 1962, stál u zrodu moderního designu a interiérové tvorby v Československu. Navrhoval například interiéry bytu spisovateli Karlu Čapkovi, básníkovi Jaroslavu Seifertovi nebo herci Hugu Haasovi. ČTK o výstavě informovala Věra Hloušková z Muzea hlavního města Prahy.

Výstava nabízí téměř 80 sbírkových předmětů. Vidět lze část mobiliáře z Vaňkových brněnských dvojdomků postavených v letech 1925 a 1926, tedy i nábytek, který měl sám doma. V muzeu návštěvník najde také původní skříňovou sestavu z bytu malíře a grafika Petra Dillingera. Prostorové instalace nabídnou divákovi ukázky dobových textilií, skla, porcelánu, koberců, uměleckých děl a dalších bytových doplňků.

Životní krédo designéra znělo "pro dobré bydlení vše". Zaměřoval se na tvorbu nábytku a doplňků pro nejširší vrstvy obyvatel. "Jan Vaněk, nezapomenutelný pionýr vysokého standardu bytové kultury, uvedl do pohybu sériovou výrobu typového nábytku," napsal o něm dobový tisk.

Vaněk se věnoval také vydavatelské a pedagogické činnosti. Vydával periodikum Bytová kultura. Přednášel na Škole umění ve Zlíně. Ačkoli nebyl vystudovaný architekt, podepsal se také pod několik projektů výstavby domů a obytných kolonií. Realizoval vzorové malometrážní domky v Černé Hoře (1925), v Brně (1925-1926) a obytnou kolonii v Rybitví (1939-1941).

Narodil se v Třebíči do rodiny majitele stolařské dílny. Vystudoval odbornou školu pro zpracování dřeva v Chrudimi. Třebíčský rodinný podnik, který po studiích převzal, se stal jednou z výrobních základen vznikajících Spojených uměleckoprůmyslových závodů, v následujících letech největší nábytkářské firmy v tehdejším Československu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*