Janáčkovo kulturní centrum

(ČTK) – Do nového koncertního sálu v Brně se vejde 1300 lidi a pódium pojme i nejpočetnější obsazení orchestru se sborem. Charakteristickým rysem architektonické koncepce, kterou dnes představil mezinárodní projekční tým, je dualita. Stavba spojuje dvě struktury v jedné budově. Jedna je masivní, tvoří ji sál a zázemí orchestru, druhá prosklená a otevřená, určená pro návštěvníky.

Zatím je hotová první etapa projekční práce – tedy koncepce. Bude se dále vyvíjet v souvislosti s limity území a legislativy. Podle generálního projektanta Tomasze Koniora byla pro architekty výzvou relativně malá parcela. Navržená stavba jako celek kopíruje nepravidelný, přibližně obdélníkový tvar parcely nad hotovými podzemními garážemi a nijak výrazně nepřevyšuje okolní zástavbu.

Samotný sál má oblý tvar, místa pro posluchače budou obklopovat pódium různou měrou ze všech stran. „Velké pódium poskytuje téměř neomezené možnosti obsazení orchestru od sólových recitálů a komorních koncertů přes početná obsazení velkých symfonií až po skladby, při kterých účinkuje i sbor,“ uvedl Konior.

Na střeše se stupňovitou strukturou připomínající vrstevnice v mapě budou dvě terasy, jedna s výhledem na Petrov je určená veřejnosti, druhá je orientovaná ke Špilberku a bude sloužit hudebníkům. Architektonická koncepce počítá také s menším náměstím před sálem.

Konior, polský architekt a urbanista uznávaný například za koncertní sál v Katovicích, spolupracoval na koncepci se špičkovým akustikem Jasuhisou Tojotou, jenž má za sebou 50 podobných projektů po celém světě včetně Labské filharmonie v Hamburku a Koncertního sálu Walta Disneyho v Los Angeles. Projektantem stavební části je Petr Hrůša, autor řady budov v Brně.

Jako první dne 14. září 2018 viděli architektonické návrhy členové Filharmonie Brno, pro kterou je stavba primárně určena. Podle ředitelky Marie Kučerové bylo přijetí koncepce dobré.

Kdy přesně bude sál hotový, není jasné. „Vše budeme směřovat k tomu, abychom byli na konci roku 2022 hotovi,“ řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Nejprve je nutné dokončit projekt, pak se budou řešit všechna povolení a vybírat dodavatel stavby.

Podle memoranda z 1. října 2016 stát přispěje na stavbu sálu částkou 600 milionů korun, město Brno 562 miliony a Jihomoravský kraj 100 miliony korun.
Vizualizace – zdroj: brno.cz

Doplněno Stavbaweb:
Pod názvem Sál pro Brno (pracovní název Janáčkovo kulturní centrum) se skrývá projekt na stavbu nového koncertního sálu v proluce mezi Besední a Veselou ulicí, v těsném sousedství Besedního domu. Stane se domovem pro brněnskou filharmonii. ál má být nejmodernější stavbou svého druhu v České republice. Nabídne kapacitu kolem 1300 posluchačů a akustiku světových parametrů. V současné době je hotová hrubá stavba první etapy, tedy podzemních garáží pro bezmála 200 aut. Garáže se otevřou souběžně s dokončením celé nadzemní stavby.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra
Koncept z dílny Nagata Acoustics America, Konior Studio a Architekti Hrůša & spol., Atelier Brno. 
Tomasz Konior – generální projektant týmu
Yasuhisa Toyota – hlavní akustik týmu
Petr Hrůša – projektant stavební části



Další aktuální informace o projektu najdete na www.salprobrno.cz

Před 14 lety vyhrál ateliér M1 soutěž na podobu koncertního sálu. 
Projekt si můžete prohlédnout na jejich stránkách:
Atelier M1: Janáčkovo kulturní centrum v Brně
Soutěž

Související články:
Nový koncertní sál v Brně chtějí projektovat dva mezinárodní týmy  5.5.2017
Brno hledá projektanta na Janáčkovo kulturní centrum 5.5.2016

Architekti kvůli snížení nákladů zjednodušili projekt sálu v Brně  10.12.2009
V Brně vzniká memorandum ke stavbě koncertního sálu filharmoniků 7.12.2009
Chystanou koncertní síň zakreslí letos projektanti do mapy Brna  16.4.2009
Stavba nové koncertní síně v Brně by mohla začít v roce 2010  14.10.2008
Se stavbou a provozem koncertní síně v Brně mají pomoci investoři  13.5.2008

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    (ČTK) – Brněnská ODS se obává zpoždění stavby Janáčkova kulturního centra, které by mělo být hotové v roce 2022. Novinářům to dnes řekla jednička kandidátky strany do říjnových komunálních voleb Markéta Vaňková. Důvodem je nová podoba koncertního sálu, kterou v pátek prezentovalo město. Podle Vaňkové je v rozporu s dříve vydaným a platným územním rozhodnutím. Kvůli tomu bude nutné udělat změnu územního rozhodnutí, která celý projekt prodlouží. Městu také hrozí žaloba dřívějších projektantů, protože nyní město zvolilo jiné.

    Brno v pátek představilo studii nového sálu. |Co se týče připravované stavby, její rozměr v arkádě přesahuje původní obrys. To je dáno především dynamikou objektu, která je dána požadavky na akustiku. Pro město je primárním cílem, aby byl nový sál na špičkové technické úrovni. Až bude hotový celý projekt, budeme s ním intervenovat u všech dotčených orgánů. Věřím, že jednání s úřady budou v mezích zákona, korektní a vstřícná,| zaslalo ČTK tiskové oddělení brněnského magistrátu dřívější vyjádření primátora Petra Vokřála (ANO).

    Podle primátora by město chtělo dokončit sál v roce 2022. Podle Vaňkové to ale není možné. |Změna územního rozhodnutí je otázka několika let. Až to bude vydané, může nastat další fáze,| zdůraznila Vaňková. Město by se podle ní mělo vrátit ke starému projektu, z něj vypracovat nový projekt v souladu s územním rozhodnutím a potom objekt postavit. Oproti předchozímu projektu je podle Vaňkové budova o patro vyšší a z kapacity 1000 diváků se zvýšila na 1300.

    Město také bude čelit žalobě, podle Vokřála je s tím srozuměné. Podat ji chce pražský ateliér M1, který před čtrnácti lety vyhrál soutěž na podobu koncertního sálu. Zástupci města ale nyní představili jiný projekt jiných autorů. Podle původních architektů mohli autoři na jejich projekt navázat, ale ne ho zcela změnit, což považují za porušení smlouvy. |V rámci mezinárodní soutěže, do které se přihlásilo několik ateliérů, bylo vybráno studio Konior. M1 v této soutěži neuspělo a tato situace byla vyřešena převzetím licenční smlouvy,| dodal Vokřál.

    Janáčkovo kulturní centrum zhruba za 1,3 miliardy korun má nabídnout 1300 míst. Na jeho vzniku se má podílet 600 miliony stát, stejnou částkou město a 100 miliony Jihomoravský kraj. Bude zázemí pro Filharmonii Brno.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*