Janáčkovo kulturní centrum

(ČTK) – Stavba koncertního sálu v Brně nazvaného Janáčkovo kulturní centrum by měla stát kolem dvou miliard korun oproti původně plánované částce 1,3 miliardy. Novinářům o zvýšení nákladů ve čtvrtek 26. února řekli primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) a její náměstek Tomáš Koláčný (Piráti). Důvodem je přesun technologického centra ze střechy do spodní části budovy. Přibude také míst v podzemních garážích a součástí prací bude oprava povrchů v přilehlých ulicích. Stavba by podle Koláčného mohla začít na konci letošního nebo začátku příštího roku.

Koncertní sál mezi Besední a Veselou ulicí má nabídnout 1250 míst pro návštěvníky. Zázemí v něm najde Filharmonie Brno, které nyní chybí prostory pro koncertování. Ministerstvo kultury přislíbilo na stavbu 600 milionů korun, město s ním bude jednat o zvýšení podpory. Dalších 100 milionů slíbil kraj.

Radní Brna dnes na svém zasedání schválili druhou aktualizaci investičního záměru k výstavbě Janáčkova kulturního centra. Dokument upřesňuje rozsah investice a náklady. „Zvýšené náklady jsou vyvolané tím, že se přesune technologické centrum ze střechy do spodní části budovy,“ uvedla Vaňková. Na střeše by podle Koláčného technologické centrum, jehož hlavní součástí je vzduchotechnika, působilo kvůli vibracím problémy pro akustiku nebo statiku sálu.

Aktualizace počítá i s možným rozšířením podzemních garáží o 50 parkovacích míst, bezbariérovým prostorem pro infocentrum Turistického informačního centra města Brna a podzemním propojením Janáčkova kulturního centra se sousedním Besedním domem, uvedl Koláčný. Nový návrh zahrnuje také edukační centrum ve dvorním traktu a rekonstrukci a úpravu povrchů blízkých ulic Solniční, Besední a Veselá.

Vaňková loni očekávala, že stavba začne letos v létě. Koláčný dnes uvedl, že se začne stavět až na konci letošního nebo začátku příštího roku. Očekávaná doba realizace se tak prodloužila do roku 2023.

V místě už jsou podzemní garáže zhruba za čtvrt miliardy korun s téměř 200 místy, zatím ale nejsou zprovozněné. Čeká se s nimi na stavbu sálu.

Doplněno Stavbaweb:
V roce 2003 proběhla architektonická soutěž na podobu centra. Zvítězil návrh Ateliéru M1 architekti. V roce 2015 byl slavnostně poklepán základní kámen. V roce 2016 bylo vypsáno výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace pro stavební povolení. V roce 2018 byla podepsaná smlouva s dodavatelem projektové dokumentace pro stavební povolení: Konior Studio / Nagata Acoustics / Architekti Hrůša & Spol., Ateliér Brno.
Situaci zkomplikovala žaloba zástupců Atelieru M1 architekti z podzimu roku 2018. Ti nesouhlasili s činností projekčního týmu, který zajišťuje dokumentaci pro stavební povolení. Zasahoval totiž podle nich do autorských práv.
Investorem stavby jsou Brněnské komunikace a. s., dodavatelem je společnost Janáčkovo centrum Brno (OHL ŽS, UNISTAV, STRABAG).
Podrobné informace najdete na stránkách www.salprobrno.cz 

Související články:
Brno se dohodlo s M1 na stažení žaloby kvůli koncertnímu sálu  19.2.2019
Janáčkovo kulturní centrum v Brně  27.9.2018
Janáčkovo kulturní centrum  17.9.2018
Nový koncertní sál v Brně chtějí projektovat dva mezinárodní týmy  5.5.2017
Brno hledá projektanta na Janáčkovo kulturní centrum 5.5.2016

Architekti kvůli snížení nákladů zjednodušili projekt sálu v Brně  10.12.2009
V Brně vzniká memorandum ke stavbě koncertního sálu filharmoniků 7.12.2009
Chystanou koncertní síň zakreslí letos projektanti do mapy Brna  16.4.2009
Stavba nové koncertní síně v Brně by mohla začít v roce 2010  14.10.2008
Se stavbou a provozem koncertní síně v Brně mají pomoci investoři  13.5.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*