Jean Nouvel, „One New Change“ v Londýně

 Shopping mall v Londýně ve stínu katedrály sv. Pavla.


 

Sotva byl před dvěma týdny uzavřen červený Nouvelův pavilon Serpetine Gallery v Hyde parku, byl uprostřed City otevřen první projekt tohoto architekta ve Velké Británii. Je sousedem katedrály sv. Pavla a Bank of England. Sedmipatrová stavba obchodního centra a kanceláří byla realizována Atelierem Jeana Nouvela a londýnským ateliérem Sidell Gibson Architects.

Novostavba nabízí 52 tisíc čtverečních metrů plochy. Obchody jsou v prvních třech patrech, výše potom kanceláře. V šestém patře se nachází restaurace s vyhlídkovou terasou, která má být otevřena na jaře příštího roku.
Třpytivá a měňavá fasáda je sestavena z 6300 tabulí skla různých velikostí a forem. Celkem je užito šest různých vzorů, které navrhoval grafik Hiroshi Maeda.
Princ Charles by býval nejraději Nouvelovi zakázku odňal. Nový shopping mall ze skla a oceli stojí na jednom z nejcitlivěji vnímaných míst v Londýně: ve stínu kupole Sv. Pavla. Nikdo by neměl stavět tak blízko u katedrály od Sira Christophera Wrena a už vůbec ne takový modernista jako Nouvel, to namítal princ v dopise investorovi hned po vyhlášení výsledků architektonické soutěže v roce 2005. Bezúspěšně – novostavba s reflexní fasádou otevřela brány 28. října 2010.

 
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*