Jeden z nejcennějších zámeckých parků v Česku je na prodej

Cena více než čtyřhektarové plochy v Bezděkově na Klatovsku bude 11 milionů korun.

Bezděkov (Klatovsko) 22. září (ČTK) – Jeden z nejcennějších zámeckých parků v Česku je na prodej. Na více než čtyřhektarové ploše v Bezděkově na Klatovsku rostou desítky druhů vzácných dřevin i památné stromy. Klatovský Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyhlásí na přelomu roku výběrové řízení na prodej památky, jejíž cena bude 11 milionů Kč. ČTK to řekla ředitelka Jaroslava Preslová.

  

Podle dendrologického posudku jde o jeden z nejhodnotnějších parků v ČR, kde je i významný krajinný prvek,“ uvedla. ÚZSVM prodává pouze park, zámeček uvnitř parku, veřejnosti nepřístupný, patří podle starosty obce Josefa Červeného ruským a lotyšským podnikatelům. Majitelé zámku zahradu zatím koupit nechtějí a nemají předkupní právo.

  

Park z 18. století, založený v anglickém stylu, je podle ÚZSVM ve slušném stavu. Ročně tam jdou desetitisíce korun do sekání trávy a údržby. Na památku se bylo podívat několik zájemců, kteří už se zaevidovali. Kupcem může být kdokoliv. Bude-li tam ale provádět nějaký zásah, tak si musí nechat poradit od odborníků, uvedla Preslová.

  

Park získal dřívější okresní úřad od zemědělského učiliště, které ho nabylo jako konfiskát po Němcích. ÚZSVM ho prodával už loni za téměř 12 milionů Kč, ale nebyl zájem. Cena je přiměřená znaleckému i dendrologickému posudku, řekla ředitelka.

  

Majitelé na zámku v novogotickém stylu podle starosty nepobývají. Prázdný objekt na místě gotické tvrze získal dnešní vzhled v roce 1848. Zámek ani park se 20 let neopravuje. „V parku padají stromy. Lidem je přístupný, ale smí se tam pohybovat jen na vlastní nebezpečí,“ řekl Červený. Dříve to bylo velmi známé odpočinkové centrum, kde se ještě chvíli po roce 1989 pořádali kulturní a sportovní akce. Obec by park převzala zdarma, ale 11 milionů Kč nemá. Bezděkov s 900 lidmi musí splácet hlavně úvěr na kanalizaci a opravit silnice.

  

Klatovské ÚZSVM už prodávalo podobně zajímavý objekt. Zámeckou kapli s mramorovým oltářem na klatovském hřbitově koupila fyzická osoba.

  

Václav Prokš snm

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*