ječmen studio: Nástavba patra bytového domu a novostavba objektu v proluce

(Olomouc, ječmen studio) – Jdete kolem starého bytového domu, nižšího než ostatní v bloku. Průmyslovou čtvrť za nádražím máte rádi, ceníte si blízkosti centra, nechcete satelit, a tak se nebojíte zazvonit a zeptat se, zda by nebyla na prodej půda. Majitel domu vůbec neví, že je něco takového možné a nezdá se mu to jako špatný nápad… Vznikly dva byty, pro dva kamarády na míru, v relativním centru, za dobrou cenu.

Adresa:  Dvorská 3, Olomouc-Hodolany
Klient: soukromá osoba
Architek: ječmen studio – Eva Blažková, Lukáš Blažek, Vítězslav Petr
Spolupráce na projektu:  Statika Olomouc, s. r. o.
Dodavatel stavby: Stavební firma Vymětal, s. r. o.
Plochy: nástavba 190 m2, novostavba v proluce 3×97 m2
Datum projektu: 2010
Realizace: 2012
Foto: ječmen studio


Stávající bytový dům se nachází v bloku městské zástavby v olomoucké čtvrti Hodolany. Blok je vymezen nárožními třípodlažními bytovými domy. Objekt Dvorská 3 je dvoupodlažní, navrhovaná nástavba patra je krokem ke zkompaktnění městského bloku. Architektonické řešení nástavby bytového domu klade důraz na sjednocení nástavby a stávajícího domu v jeden celek. Dům byl zvýšen a zcelen bez zdůraznění oddělení starého a nového. Zůstává mu výraz zděného domu v městském bloku se sedlovou střechou. Navrhovaný byt ve 3. NP je však oproti bytům ve stávajícím dvoupodlažním domě rozlohou dvojnásobný. Tento fakt je zřejmý z řešení uliční fasády, kde v úrovni 3. NP jsou největší okna. Užíváme princip superpozice, kdy se zdi směrem nahoru vylehčují a zvětšují se okenní otvory. Nově je navrženo přístupové schodiště v objektu proluky. Schodiště slouží pro nový byt novostavby v proluce a pro nový byt nástavby. Ústí na terase odkud je vstup do bytu nástavby.

 

Architektonické řešení novostavby v proluce je myšleno jako drobný nový svěží objekt v uliční frontě městského bloku. Hmota objektu je kvádr o výšce tří podlaží, poslední patro je odsazeno od stavební čáry ve prospěch terasy. Plášť novostavby měl být tvořen černou lamelovou strukturou – panely s výplní z ocelového průsvitného materiálu (tahokov). Ucelený blok s živou fasádou, okna mohla být jen do ulice a do dvora, hluboká dispozice. Ačkoliv je hmota novostavby kompaktní, vnitřní uspořádání vycházelo z komplikovaných požadavků investora: přístupové schodiště pro byt v nástavbě, na parteru garáž s parkovacím zakladačem pro 4 auta, terasa pro nástavbu a zbylý objem vyplnit mezonetovým bytem.


Vizualizace hlavního prostoru v proluce

Autorská zpráva

Publikováno v časopise Stavba 2/2013, str. 10-13, kde je též recenze Martiny Mertové



Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*