Jeseník vyhlásil tendr na akvapark, stát by mohl už za dva roky

(ČTK) – Jeseník vyhlásil veřejnou zakázku na stavbu akvaparku. Zájemci mohou nabídky podávat do poloviny července, zjistila ČTK v databázi veřejných zakázek. Odhadovaná cena je 199 milionů korun bez DPH. Pokud stavbě nebude nic stát cestě, první lidé by se podle starostky Jeseníku Marie Fomiczewové mohli v novém wellness centru vykoupat již za dva roky. Stavbu nového rekreačního centra plánuje město již řadu let, slevit muselo především z jeho ceny.Město tendr vyhlásilo poté, co záměr stavby schválili na začátku dubna jeseničtí zastupitelé. Zvedlo pro něj ruku 14 z 22 zastupitelů. "Záležet bude na tom, zda se budou, nebo nebudou uchazeči odvolávat, zda tam nebudou právní kroky, které by mohly celý proces zdržet. V ideálním případě by měl být dodavatel vybrán na přelomu srpna a září a v září by se mělo předat staveniště. Stavba by měla být hotova v březnu roku 2015," řekla dnes ČTK starostka Fomiczewová (ČSSD).

Na stavbu akvaparku, který má provozovat akciová společnost ve stoprocentním vlastnictví města, by mělo město získat necelých 80 milionů korun z evropských fondů. Další peníze Jeseník získá z darů a prodeje městského majetku a 50 milionů korun má pokrýt úvěr. Právě na finanční zátěž poukazovali už delší dobu odpůrci projektu. Zastupitelé, kteří pro tento projekt ruku nedávno nezvedli, argumentovali tím, že jesenický akvapark zbytečně zatíží rozpočet města. Někteří z nich by peníze raději investovali například do místní sportovní haly. Naopak jeho zastánci míní, že je to poslední příležitost, jak využít dotace EU na stavbu akvaparku, který v lázeňské oblasti citelně chybí.

Podle odborníků bude muset radnice akvapark ročně dotovat částkou necelých deseti milionů korun, přičemž rozpočet Jeseníku každoročně vykazuje provozní přebytek 20 až 25 milionů korun. V této částce jsou zahrnuty splátky padesátimilionového úvěru rozložené na 15 let. I po jeho splacení ale radnice bude muset ročně investovat několik milionů korun do provozu a údržby akvaparku. Svou roli bude přitom hrát především návštěvnost nového centra, odhady o jeho využití se zatím rozcházejí.

Akvapark by měl vyrůst na místě nynějšího městského koupaliště, pro projekt bude využita i část pozemku na místě fotbalového hřiště. Složen bude z kryté a venkovní části. Součástí by měl být mimo jiné rekreační bazén se dvěma whirlpooly, dětský bazén, stometrový tobogán, skluzavka i "saunový svět". Součástí projektu je také vybudování proskleného spojovacího koridoru a nové parkoviště. Na své si přijdou i návštěvníci venkovní části, chybět nebude lezecká stěna s vodopádem ani tobogán.Doplněno Stavbaweb:
autor projektu: CENTROPROJEKT, a.s.,

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*