Jesle Malvína

Malvína a Eda jsou náročnými klienty. Ošleháni svými ročními životy umí jen s několika zoubky vykouzlit stejně široký úsměv, jako propuknout v nesmlouvavý pláč. Architektura je nezajímá. Zajímá je jenom tatínek a maminka, kteří ovšem zrovna na chvíli nutně musí do velkého světa mezi jiné dospělé. A proto své milované poklady nechávají na chvíli v péči usměvavých tetiček v jesličkách, mezi několika dalšími dětmi od devíti měsíců do dvou let. Co Malvíně a Edovi s naší architekturou můžeme nabídnout, aby byli spokojeni?

Malvína ráda pořádek – pusu a hurá do hry. Eda si to chvíli rozmýšlí, ale souhlasí. Jenže ti rodiče. Loučení těžce nesou. A když budou máma s tátou vystresovaní, Malvína a Eda mají o ně pak zbytečnou starost. Přidali jsme tedy mávací okénka, kde se dá z náručí tety ještě jednou rozloučit a propouštění maminky je kapku jednodušší. Navíc lze snadno nahlížet do ložničky i herny, aby se tátové mohli ještě dlouho ujišťovat, že je jejich poklady nestrádají. Babičkám a dědečkům, kteří se nemohou ohýbat, jsme připravili schůdky, na kterých děti snadno obléknou. Pro povyražení tatínků je v šatně připraven i vysoký přebalovací pult. Malvíně a Edovi prý vyklidněný dospělý doprovod pomůže, ale nestačí. Čekají víc.

Zkusili jsme to tedy přes personál. Když se zefektivní a zkrátí provozní činnosti, zbude tetám víc času na Edu i Malvínu. Proto je všechno pěkně po ruce za jedinou stěnou plnou malých dveří. Takhle Malvína může hezky kontrolovat, že se tety nikde nezašívají, ale má jejich plnou pozornost.

Malvína i Eda jsou také gurmáni. A my jako profesionálové víme, že dnes jsou v módě výhradně otevřené kuchyně. Eda se navíc na přípravě pokrmů rád podílí. A protože stolování je kolektivní zážitek, posadili jsme Edu tam, kam chtěl nejvíce. Tetě přímo pod nos, rovnou do linky. To mu maminka doma dopřát nemůže. A protože Malvína si ráda zobne uprostřed hry i mimo režim svačinek, má k dispozici nízký záhyb kuchyňky, kde si může kdykoliv vzít co potřebuje.

Eda a Malvína také neuznávají žádné konvence. Pokud už musejí používat tu novinku jménem toaleta, tak rozhodně pouze unisex. Spěchají zpět ke hrám, proto vyžadují, aby na ně teta snadno viděla okénkem, připravena vystartovat, kdykoli by bylo třeba pomoci s kusem neposlušného oděvu nebo mytím rukou.

Zatímco Malvína preferuje divoké performance na žlutých žíněnkách, Eda rád vyrábí a maluje – tvoří výhradně abstraktní umění, kterým zásobuje svého věrného sběratele – tatínka. Každopádně Eda jednou kreslí ve stoje, podruhé vsedě a potřetí na bobku. A taky rád zapojuje ostatní kamarády, kteří jsou každý jinak starý a veliký. Proto jim nabízíme tři výšky stolů a židliček, a navíc je umožníme různě kombinovat.

Malvína s Edou jsou ale především sportovci a turisté, takže jsme pro ně připravili divokou herní krajinu, po které mohou vystoupat až do červeného skalního hnízda, nebo zajít na průzkum modré jeskyně. Pro jejich intelektuální potřeby poslouží řada malých motorických hlavolamů poschovávaných po jesličkách. A nakonec si i přes svou vitalitu rádi zdřímnou, k čemuž jim poslouží privátní ložnice, kde se ovšem k nelibosti tetiček dá také notně zařádit.

Eda se ještě ujistí, že nábytek, osvětlení na míru a akustika splňují normové požadavky. Malvína zas, že ekologicky třídíme odpad a protipožární ochrana je na nejvyšší úrovni. Pak teprve považují interiér za schválený a my si můžeme oddychnout. Až do chvíle, než vyrazí na zahradu na revizi hřiště…

Autorská zpráva
Foto: Studio Flusser


Rekonstrukce mezinárodních jeslí Malvína
Klient: MALVÍNA – umělecká mateřská škola s.r.o.
Autoři: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, spoluautor Barbora Jelínek; spolupráce Kristýna Plischková
Dodavatel: CZ interiéry s.r.o.
Zastavěná plocha: 120 m²
Hrubá podlahová plocha: 130 m²
Užitná plocha: 120 m²
Plocha pozemku: 500 m²

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Boží! Tam bych chtěl chodit 🙂

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Tohle je autorská zpráva podle mého gusta. Děkuji, potěšila.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*