Jihomoravskou stavbou roku 2008 se staly mimo jiné administrativní budova Avriopoint, přístavba tělocvičny 1. Gymnázia v Brně či brněnský bytový projekt Anenské terasy. Nejlepší stavby kraje za loňský rok byly slavnostně vyhlášeny na brněnských stavebních veletrzích. V soutěži, pořádané Jihomoravským stavebním společenstvím, se utkaly čtyři desítky staveb.
Avriopoint, jehož výstavba stála 129 milionů korun, dostal od odborné poroty nejvíce hlasů v kategorii staveb občanské vybavenosti. Budovu na kraji Brna porota ocenila pro široké možnosti jejího využití i pro „příjemné a kvalitní pracovní prostředí s výhledy do zeleně“.
(Autorem této stavby je ArchDesign – Ateliér A5 z Brna – doplněno Stavabweb)
Přístavba tělocvičny 1. Gymnázia vyhrála v kategorii rekonstrukcí staveb a objektů. Stavba je podle poroty provedena velmi citlivě a kvalitně ve stávajícím areálu školy a investice rozšiřuje možnosti výuky. „Stavební práce odpovídají současným nárokům na vysoké požadavky kvality,“ uvádí se v hodnocení poroty.
(Autorkou rekonstrukce je Markéta Veselá / Maura – doplněno Stavbaweb)
Mezi bytovými stavbami porota vyzdvihla rezidenční projekt Anenské terasy s 62 byty na Kopečné ulici v Brně za 215 milionů korun. Porotu mimo jiné zaujalo netradiční řešení chodeb a také to, že každá bytová jednotka je originálem.
V kategorii průmyslových a technologických staveb je na prvním místě lakovna a tryskač Dopravního podniku města Brna v městské čtvrti Medlánky, která stála 156 milionů korun.
V kategorii věnované dopravním, inženýrským a vodohospodářským stavbám nejvíce sympatií získala rekonstrukce a výstavba kanalizace v povodí řeky Dyje na Břeclavsku a zvýšení kapacity úpravy vody v Lednici na Moravě. Ta stála necelých šest milionů eur (asi 160 milionů korun). Podle poroty svým provedením přirozeně zapadl do celkového rázu okolní krajiny.
Vítěznou ekologickou stavbou je odbahnění a oprava přelivu Troskotovického dolního rybníku za 24,5 milionu korun. Součástí stavby bylo zpevnění hráze včetně vybudování zařízení pro chov ryb na dně rybníka. Přeliv byl mimo jiné i přestavěn na podmínky stoleté vody.
Zdroj: Zpráva ČTK 22.4.2009











Obraťme zvýšenou pozornost místům, kde s dá stavět, Bubny Zátory, přednádražní prosto u branického nádraží...
Doplňuji do textu dva odstavce z tiskové zprávy.
To není moc jasné. Jaký most bude zcela uzavřen, když se staví zcela nový? Jistě ne na místě stávajícího, který…
Už mám těch všech nesmyslných nápadů až po krk! Je to úplně stejné jako za komunistů, banda hloupých a líných…
Otázka z titulku nebyla zodpovězena. Pod obrázky chybí popisky (kategorie, umístění). Jsou alespoň v pořadí, ve kterém jsou ceny uvedeny…