Jiná perspektiva

Ornamentální fasády, krajina a město, bydlení pro uprchlíky… Spolek KRUH pro rok 2018 pozval inspirativní architekty ze zahraničí

Cyklus přednášek „Jiná perspektiva“, které pořádá spolek KRUH, bude po úspěšném loňském roce pokračovat i letos. Tentokrát se představí celkem 13 architektů z Francie, Švýcarska, Rakouska, Německa, Itálie či Španělska. Budou hovořit o plánování měst, stavbách na válečném území či destruktivismu v architektuře. Cyklus přednášek zahájí 1. března v CAMP IPR Praha Švýcaři Marc Angélil a Raphael Zuber. Přednáškové večery s následnou diskuzí se uskuteční vždy první čtvrtek v měsíci od března do prosince. Cílem je obohacení české scény o pohled významných představitelů světové architektury jak v rovině teoretické, tak praktické.

Projekt navazuje na stejnojmenný cyklus z roku 2017, o který byl velký zájem jak ze strany odborné, tak široké veřejnosti. V letošním roce KRUH většinu večerů pojme jako dvojpřednášky, na kterých vystoupí odborníci z mnoha evropských zemí. „Pro rok 2018 jsme pozvali 13 architektů z evropských zemí, kteří představí svoji tvorbu i pohled na architekturu v rámci 7 přednáškových večerů. Oslovili jsme další výrazné osobnosti, které doplňují předchozí cyklus, který představuje jedinečné a výjimečné počiny na poli architektury a tvorby měst,“ říká k cyklu přednášek architektka Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku KRUH.

Březen bude patřit mladé generaci švýcarských architektů, vystoupí zástupce prestižní fakulty architektury ETH Curych, který se věnuje tématu město a krajina, Marc Angélil a architekt Raphael Zuber. V dubnu vystoupí progresivní indická architektka žijící a dlouhodobě působící ve Španělsku Anupamu Kundoo, která se mimo jiné zaobírá plánováním měst a problematikou jejich rychlého rozvoje a s tím spojenou urbanizací. Jak je možné v současnosti pojímat fasády městských domů, ukáže v květnu německý architekt Andreas Hild ze studia Hild und K Architekten, které klade důraz na jejich hmatatelnost Jarní cyklus přednášek zakončí významný rakouský architekt starší generace profCarl Pruscha a jeden z nejvýznamnějších představitelů dekonstruktivismu Wolf de Prix z ateliéru COOP Himmelb(l)au.

Podzimní cyklus uvede významný německý architekt prof. Hans Kollhoff, který svou stavbou DaimlerChrysler nadefinoval landmark na Potzdamer Platz v Berlíně. Hans Kollhoff donedávna působil jako pedagog na fakultě architektury ETH Curych, kde ovlivnil celou řadu současných architektů. Listopadová přednáška bude zaměřena na téma sociální bydlení a bydlení pro uprchlíky. Tomuto tématu se věnuje studio TAMassociati z Itálie, jejichž stavby jsou v mnoha válečných zónách. Večer zakončí neotřelý ateliér Barozzi/Veiga ze Španělska. Cyklus uzavře přednáška španělských architektů Cadaval & Solà-Morales a francouzského architekta Rudi Ricciotti, jehož stavby sbírají významná evropská ocenění.

Přednášky představí několik inovativních architektů, osobitých, tvůrčích a jedinečných, kteří přináší jiný pohled na architekturu, a to bez ohledu na zemi původu. Dramaturgie cyklu Jiná  perspektiva seznamuje s různými oblastmi architektury, s nekonvenčními přístupy a tematicky se jednotlivé přednášky odlišují od ostatních. Seznamujeme české publikum s co možná nejširší škálou architektury, urbanismu a přinášíme nové postřehy ze zahraničí, jež považujeme za inspirativní,“ doplňuje k tématu letošního cyklu Marcela Steinbachová. Právě nacházení jedinečného pohledu, který nekopíruje vzory, je kurátorským posláním tohoto spolku.

První přednáška se uskuteční ve čtvrtek 1. března v pražském prostoru CAMP. Představí se na ni dva švýcarští architekti. Marc Angélil dlouhodobě působí na prestižní univerzitě ETH v Curychu, kde se věnuje tématu město a krajina, respektive se zaměřuje na sociální a územní rozvoj metropolí po celém světě. Druhým hostem bude Raphael Zuber, jenž se také mimo vlastní architektonickou praxi věnuje pedagogické činnosti. Na přednášce bude hovořit na téma prostoru a to, jak ovlivňuje náš život.

Vstup na vybrané přednášky bude zdarma, některé budou zpoplatněny 100 Kč pro dospělé a 80 Kč pro studenty. Více informací najdete na www.kruh.info

Předpokládání pozvaní architekti a teoretici:
Čt 1. 3. 2018, 19:30, CAMP IPR, Marc Angélil (Švýcarsko/Egypt) & Raphael Zuber (Švýcarsko)
Čt 5. 4. 2017, 19:30, CAMP IPR Anupama Kundoo / Anupama Kundoo Architects (Španělsko/Indie) & C+S architects (Itálie)
Čt 3. 5. 2017, 19:30, kino Světozor, Andreas Hild / Hild und K Architekten (Německo) & Jan Kleihues / Kleihues + Kleihues (Německo)
Čt 7. 6. 2017, 19:30, CAMP IPR, Carl Pruscha (Rakousko) & Wolf D. Prix (Rakousko)
Čt 4. 10. 2017, 19:30, kino Světozor, Hans Kollhoff / Kollhoff Architeken (Německo)
Čt 1. 11. 2017, 19:30, kino Světozor, Raul Pantaleo / Tam Associati (Itálie) & Barozzi / Veiga (Španělsko)
Čt 6. 12. 2017, 19:30 Cadaval & Solà-Morales (Španělsko) & Rudy Ricciotti (Francie)

tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*