Jiná perspektiva: Sporaarchitects / HU + Analog / PL

Progresivní zastávky nové trasy metra v Budapešti a analogická architektura v Polsku.
Zveme vás na poslední přednášku KRUHU letošního roku z podzimního cyklu Jiná perspektiva, kde vystoupí maďarský ateliér Sporaarchitects a Piotr Śmierzewski ze studia Analog.

Přednáška se uskuteční v CAMP – Centrum architektury a městského plánování.
Vstup je zdarma, kapacita omezena, možnost registrace zde.
Přednáška je tlumočena do češtiny.

• SPORAARCHITECTS
/ Ádám Hatvani & Tibor Dékány (HU)
Úhel pohledu
Sporaarchitects je budapešťská kancelář, v níž spolupracují architekti, designéři a teoretici městského plánování. Studio je známé především díky nové trase metra M4 v Budapešti, jejíž jsou autory. „Pokud chceme lidi přimět, aby používali hromadnou dopravu, musí být trendy,“ nechávají se slyšet tvůrci. Cestujícím díky své realizaci nabízejí ukázku špičkového současného designu.
Cesta k nové trase ale nebyla jednoduchá. Výstavbu, na niž se čekalo dlouhých 40 let, blokovaly stavební průtahy i korupční skandály. Nová trasa metra M4 byla nakonec realizována v letech 2006–2014. Představuje současnou architekturu, jež stojí nejen na funkčnosti, ale i osobitosti. Jejím ústředním prvkem je beton. „Architektům se zde podařilo vytvořit veřejný prostor s jasnou identitou. Tímto přístupem bychom se měli inspirovat i v Praze. Věříme, že přednáška bude motivací i inspirací pro české zadavatele zakázek při tvorbě důležitých veřejných prostor jako například zastávek budoucí trasy D nebo nových zastávek tramvají, autobusů či vlaků. Bohužel v Praze dosud zrealizované příklady jsou spíše exhibicionismem než ukázkou současného řešení, “ říká k problematice architektka Marcela Steinbachová, zakladatelka KRUHu.

• ANALOG
/ Piotr Śmierzewski (PL)
Analogická architektura
Druhým přednášejícím bude Piotr Śmierzewski z polského studia ANALOG. V přednášce se bude zabývat otázkou kvality a analogickou architekturou, jejímž známým představitel je také český architekt Miroslav Šik dlouhodobě žijící ve Švýcarsku. Analogická architektura vychází z lokálního kontaktu a snaží se propojit staré a nové. Architektura by podle této teorie měla být v souladu se svým okolím, bez vnějších efektů, z běžných materiálů.

Více informací na www.kruh.info

Pořádá: Kruh z. s.
Pod záštitou: České komory architektů
Projekt podporují: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Státní fond kultury, Nadace české architektury, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Praha 1, Polský institut v Praze, Maďarský institut v Praze
Hlavní partner: FORBO FLOORING
Partneři: SIPRAL a. s., MDA Praha s. r. o., mmcité1 a. s., PREFA Aluminiumprodukte s. r. o., SOMFY spol. s r.o.
Mediální partneři: Aktualne.cz, ArtMap, Architect+, archiweb.cz, časopis Stavba, EARCH., ERA21, informuji.cz, INTRO, Material Times, Radio 1, Radio Wave, Regina DAB Praha

podle podkladů pořadatele

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*