Jindřichův Hradec letos otevře opravenou starou radnici

(ČTK) – Jindřichův Hradec letos dokončí opravu staré části radnice. V jejím objektu po rekonstrukci vzniknou například městská galerie nebo stálé výstavní expozice. Přestavba budovy z 15. století bude stát přibližně 20 milionů korun bez daně. Třetinu z částky pokryje dotace z Regionálního operačního programu. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Karolína Průšová. Stavební úpravy objektu staré radnice čp. 88/I Jindřichův Hradec probíhají podle projektové dokumentace vypracované projektovou a inženýrskou kanceláří P-ateliér JH s. r. o., studii rekonstrukce pro tento ateliér vypracovala v roce 2007 architektka Blanka Tacerová (doplněno Stavbaweb).Radnice stojí na náměstí Míru, je to nemovitá kulturní památka. Práce na rekonstrukci začaly loni a město počítá s tím, že skončí do letošního června. Galerie bude umístěna v přízemí budovy. V minulosti v těchto prostorách sídlila městská policie, která se však před časem přestěhovala.

"První patro dříve sloužilo odboru výstavby a územního plánování městského úřadu. Nyní tam budou stálé expozice partnerů projektu," uvedla Průšová. První interaktivní výstava by měla být zaměřena na postavičku Krtečka výtvarníka Zdeňka Milera.

Na radnici se po rekonstrukci také vrátí svatební obřady. Budou se konat ve druhém patře v Kotěrově sálu. Město počítá s tím, že tam bude pořádat i jiné slavnostní akce. "V části druhého podlaží vznikne stálá expozice Státního oblastního archivu Třeboň, která se bude věnovat historii Jindřichova Hradce a historii samosprávy města. Návštěvníci zde naleznou například kopie významných listin z dějin Jindřichova Hradce," řekla Průšová.
vizualizace: Blanka Tacerová

Doplněno Stavabweb:
Stará radnice

Poprvé se připomíná roku 1493, kdy na ní byla vybudována věžička, na které umístil mistr Hanuš z Prahy nový orloj (údajně jde o tvůrce pražského staroměstského orloje). Začátkem 17. století proběhla její přestavba, při které zanikla ulička, kde bývaly krámky s chlebem, průchodu se proto dodnes říká "chlebnice". Vzadu přiléhalo k radnici vězení (birdovna), vpředu byl obávaný pranýř. Při požáru města v květnu 1801 se obětí ohně stala i budova radnice, kterou bylo nutno znovu vystavět. V roce 1807 ji dokončil Josef Schaffer, známý jindřichohradecký stavitel, který začátkem 19. století zrekonstruoval a postavil mnoho městských domů. Dnes je stará radnice dvoupatrová budova s mansardovou střechou, nad průjezdem je městský znak v podobě, ve které ho v roce 1483 udělil Jindřichovu Hradci král Vladislav Jagellonský. Jako radnice sloužila budova do roku 1848. Pak byly městské úřady přestěhovány do protějšího domu 136/I, kde se říkalo Na váze (nad vchodem je kamenný malovaný městský znak) a na radnici bylo umístěno až do roku 1905 okresní hejtmanství. Než se sem znovu vrátil městský úřad, byl vnitřek radnice, především zasedací síň, upraven podle návrhu architekta Jana Kotěry. Po 2.světové válce přestala radnice sloužit svému původnímu účelu a teprve od roku 1991 jsou zde kanceláře některých odborů městského úřadu a sídlo Městské policie.
(zdroj: http://www.novadomus.cz/jhradec/pamatky/mesto.php)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*