V současné době se areál využívá pro lehkou výrobu, služby, administrativu a skladování, zhruba polovina kapacity zůstala volná. Návrh předpokládá nové funkce: bydlení, služby, obchod a restaurace. Nenavyšuje kapacitu stávajících budov a nezvyšujeme ani jejich objemy.
Horní dvůr: Vzhledem k nedávnému odstranění hospodářských budov autoři z ateliéru MS architektura a design navrhli novostavby dvou objektů, které volně navazují na původní zástavbu a respektují dřívější hmotové řešení. Zároveň zachovali půdorysnou stopu někdejších budov. Architektura nových domů i svým materiálovým a barevným řešením zajišťuje, aby historické a novodobé budovy vytvořily jeden celek. Toho docílili především použitím keramické pálené krytiny červené barvy na sklonitých střechách novostavby a tmavými střešními prvky reagujícími na nové střešní vikýře Hlavního dvora. Proporce okenních výplní novostavby odpovídající proporci oken budovy Horního dvora.
Zámek: Nejstarší a nejhodnotnější součástí areálu je tzv. zámek. Výjimečnost budovy je podtržena řešením všech detailů fasády, které jsou na vyšší úrovni než u ostatních budov. Na zámku jsou ovšem patrné zásahy z různých epoch, takže nikoli všechny fasády vykazují stejné architektonické detaily – například šambrány a výplně oken východní části severní fasády se neshodují s okny fasády jižní. Tyto zajímavé rozdíly návrh respektuje a zachovává. Zvláště citlivě přistupuje ke vstupní partii se dveřmi a bočními okny, které si zachovaly barokní podobu. Konverze budovy obnovuje původní fasádu z poloviny 19. století. Obnoví se také barokní vstup a sluneční hodiny, projekt počítá i se zachováním kašny. Oplocení bude iluzivně nahrazeno výsadbou nízké zeleně, vzrostlá zeleň v areálu je řešena jako komponovaná stromořadí.
Pod Horním a Hlavním dvorem jsou navrženy podzemní garáže, které svojí kapacitou naplňují potřebu parkovacích míst nového využití Jinonického dvora. Navrženo je 103 parkovacích stání v podzemních garážích, dalších deset míst bude před jednou z budov areálu. Vjezd na pozemky je možný z ulice Řeporyjská a Na Vidouli. Jihozápadně od dvora se nachází rybník, který má bezprostřední historickou a prostorovou vazbu na dvůr. Projekt počítá s jeho začleněním do areálu.
Území bylo osídleno od 11. století a lze předpokládat výskyt archeologických nalezišť.
Tisková zpráva
Autoři: MS architektura a design – M. Ševčík, P. Hřebecký, T. Filgas, M. Šourek
Developer: V Invest
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,