Jižní Morava letos nabídne turistům čtyři nové rozhledny

V kraji je nyní asi 25 vyhlídkových věží. Mnohé radnice v regionu plánují stavbu rozhledny.

Turisté budou letos moci obdivovat krásy jižní Moravy ze čtyř nových a dvou opravených rozhleden. V kraji je nyní asi 25 vyhlídkových věží. Každý rok vznikají nové. Z těch letošních bude patrně nejzajímavější věž Rumburak u hradu Bítov na Znojemsku. Po náročné rekonstrukci bude také otevřena jedna z nejstarších moravských rozhleden – Alexandrovka v Moravském krasu. V Lednici na Břeclavsku se vyloupne do krásy 60 metrů vysoká historická vyhlídková věž Minaret s novou fasádou. 


Z ankety ČTK vyplývá, že mnohé radnice v regionu plánují stavbu rozhledny. Například Kyjov nebo Mutěnice na Hodonínsku, Olešnice na Blanensku nebo Olšany, v nichž je známá farma herce Bolka Polívky, se nyní snaží získat peníze na stavbu věží. Některé projekty získaly peníze z Evropské unie.


Rozhledny nevznikají jen kvůli rozvoji cestovního ruchu. Jsou i významným místem, na němž lidé z nejbližšího okolí společně slaví různé svátky. Příkladem je věž ve Vavřinci u Blanska, na níž se dokonce i oddávalo. Nebývalý zájem je o rozhlednu v Hlíně na Brněnsku pojmenované po herci Vladimíru Menšíkovi.


Největší současnou investicí do rozhleden je 30 milionů korun do opravy Minaretu. Tato historická věž zkrášluje park zámku v Lednici. Letos skončí po třech letech její rekonstrukce.


Nejnáročnější je obnova Alexandrovky tyčící se nad Adamovem v Moravském krasu. Věž, postavená v roce 1887, byla v uplynulých měsících zvýšena téměř dvojnásobně na původní výšku 16 metrů.


Na kolaudaci čeká věž Rumburak u Bítova. Pojmenována je po krkavci, který dostal jméno po čaroději z pohádky o Arabele. Krkavce si lze prohlédnout v restauraci sousedící s věží.


Nové rozhledny nyní vznikají nad vinohrady u Velkých Pavlovic a Boleradic na Břeclavsku. Za hezkého počasí z nich bude vidět Vídeň a zasněžené vrcholky Alp. Do konce letošní sezony bude postavena i věž na kopci Výhon v Židlochovicích na Brněnsku.


Tabulka k postaveným a opraveným rozhlednám na jižní Moravě:

rozhledna nová/opravená náklady (v milionech Kč) otevření výhled
Rumburak v Bítově (Znojemsko)  nová  4 začátek července hrad Bítov, Vranovská přehrada
Boleradice (Břeclavsko) nová  3 12. července  vinohrady, Vídeň, Alpy
Velké Pavlovice (Břeclavsko) nová 1,5 8. května vinařský region Modré hory, Vídeň, Alpy
Židlochovice
(Brněnsko)
 nová 2,5 srpen až září rezervace Výhon, Pálava
Alexandrovka v Adamově (Blanensko)
opravená  5 16. květen Moravský kras, Brno, Pálava
Minaret v Lednici
(Břeclavsko)
opravená 30 v provozu Lednicko-valtický areál

 Zdroj: Zpráva ČTK 24.3.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*