Jižní terasy v Hradci Králové

Autorem architektonického návrhu rekonstrukce jižních teras z roku 2003 mezi schodištěm Bono publico a Gočárovým schodištěm je architekt Jiří Krejčík. Ten se tímto prostorem zabýval již od 90. let , kdy pracoval na úpravách biskupské knihovny. Poté však došlo k dohodě mezi biskupstvím a městem: biskupství si ponechalo pouze horní část teras, která bezprostředně navazuje na jejich budovy, a zbytek bezplatně převedlo na město (doplněno Stavabweb).
Dokumentaci pro územní řízení zpracoval Obchodní projekt Hradec Králové, v.o.s. – Ing.arch. Kalčíková;
Zadávací a realizační dokumentaci zpracoval Ing. arch. S. Hladník – Projektový atelieru pro architekturu a pozemní stavby s.r.o.
(doplněno: Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí MmHK, kancelář primátora)
Oprava jižních teras v Hradci je hotová, otevřou se ve čtvrtek
Hradec Králové 22. října (ČTK) – Město Hradce Králové dokončilo dva roky trvající opravu historických jižních teras v centru města. Rekonstrukce zpustlého terasovitého areálu na odpočinkovou zónu s několika vodními prvky stála přes 54 milionů korun. Asi třetinu nákladů pokryla dotace z fondů EU. Veřejnosti se terasy otevřou v poledne 27. října, řekla ČTK mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.

Až do konce listopadu bude areál pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie a Novým Adalbertinem otevřen denně od 07:00 do 21:00. V zimním období od prosince do konce února bude lokalita z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Dělníci na terasách vybudovali tři kaskádové fontány doplněné dalším vodním prvkem, který napodobuje vodopád. Lidé se do zahrad dostanou z Gočárova schodiště Na Kropáčce a z první podesty schodiště Bono publico, kde stavbaři vytvořili nový vstup.

V začátcích stavby místo prozkoumali také archeologové. V lokalitě objevili pozůstatky opevnění a hradeb, rybářskou branku, kanalizační stoku s keramickými střepy a grotu, tedy umělou jeskyni.

foto zdroj: Hradec Králové
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*