Interaktivní videopřednáška na www.gaaleriie.net od 27. 10. 2010
Každý si umí představit situaci v noci, v mlze, v automobilu, který beznadějně svítí do mlžné hmoty, nastává naprostá ztráta orientace, nevíte absolutně nic o tom, co je vpravo, co je vlevo, co je vepředu a co je vzadu. Tápete, snažíte se podle nějakého prazákladního kompasu nalézt pevný bod. Podobně na mě zapůsobila situace v dolní oblasti Vítkovic, kde jsem se motal v bludném kruhu okolo monumentálního plynojemu ve spleti potrubí a odhadoval, kde asi může být ten nějaký pevný bod, kde asi je Ostrava, kde je její historické centrum? … Z pouhé bezradnosti, ze které strany udělat vstup do rotačního objektu plynojemu, vznikla analýza vnitřních vztahů Vítkovic a centra Ostravy. Analýza, která ukazuje, jak smysluplné využití může mít území podél Ostravice, jaký smysl mohou mít Vítkovice ve vztahu k Ostravě.
1. část interaktivní videopřednášky bude od 27.10.2010 na internetu, na www.gaaleriie.net
2. část videopřednášky Dolní oblast Vítkovice bude uvedena po dokončení 1. fáze realizace projektu v r. 2013.
Josef Pleskot neučí a přednáší jen málokdy. O to víc bývá každé jeho veřejné vystoupení velkou událostí. Jeho přednášky jsou sledovány s velkým zájmem, hlavně mladými lidmi, a jako jeden z mála architektů dokáže svými projekty oslovit i lidi z jiných oborů. Jeho souhlas s natočením videpřednášky pro mě proto znamenal na jedné straně velkou radost ze zajímavé práce a na druhé straně i obavy, jestli budeme umět splnit jeho očekávání.
Projekt Dolní oblast Vítkovice je projektem záchrany rozsáhlého hutního areálu, evropského kulturního dědictví, a zároveň hledání koncepce jeho nového využití pro civilní účely. Je z mnoha hledisek výjimečný.
Dolní oblast Vítkovice je rozlehlý průmyslový areál z 19. století. V r. 1998 zde byla po 170 letech ukončena výroba surového železa. Tato část Vítkovických železáren byla spolu se sousedním dolem Hlubina prohlášena v r. 2002 za Národní kulturní památku a v r. 2008 se stala součástí Evropského kulturního dědictví. Díky získané dotaci ze strukturálních fondů EU je možné tuto oblast nejen zachovat a zpřístupnit veřejnosti, ale také dát tomuto areálu novou, moderní podobu – postupnou proměnou prostoru a objektů NKP (plynojemu, vysokých pecí, energetické ústředny) na vysokoškolské, vědecko-výzkumné a kulturní zázemí i zóny pro volný čas. / http://www.dolnioblastvitkovice.cz/36/cs/node/1019
GAALERIIE.NET je nová forma prezentace současné architektury, která v sobě spojuje přednášky a výstavy. Zaměřuje se na současnou špičkovou architekturu s přesahy do životního prostředí. Projekty jsou založené na principu interaktivních videopřednášek, na kterých architekti mluví o principech své tvorby, realizované stavby jsou nafilmovány v exteriérech. Návštěvníci stránek si mohou ze seznamu projektů nebo ze seznamu témat vytvořit svou vlastní verzi videa. Na stránkách gaaleriie.net jsou projekty doplněné fotografiemi, plány, vizualizacemi a texty. Projekty gaaleriie.net jsou mezinárodní, v angličtině a v češtině.
organizace a partneři podílející se na projektu:
generální partner projektu: Nemetschek, s.r.o.
hlavní partner projektu: Metrostav a.s.
partneři projektu: Aerodata s.r.o., Copy General s.r.o., molab FA ČVUT
realizační tým
režie a produkce: Alena Hanzlová
střih: Anna Ryndová
kamera: Toni Laznik
zvukový mix: Ivan Horák
záznam zvuku: Adam Bezděk
titulky: Petr Knobloch
překlad textu: Martin Tharp
vizualizace: AP atelier
autor modelů: Jeník – architektonické modely a design
fotografie modelů: Tomáš Souček
archivní fotografie: Archiv VÍTKOVICE, a. s.; Miloš Matěj, Eva Korbelářová, Pavla Levá,
Nové Vítkovice / 1876 – 1914, vyd. Památkový ústav v Ostravě, 1992; Ostravské muzeum;
soukromé sbírky
kontakt: Alena Hanzlová, tel: 605 283672, hanzlova@volny.cz
PLYNOJEM
KONVERZE NA MULTIFUNKČNÍ AULU
Unikátní plynojem, národní kulturní památka industriální architektury z r. 1921, má průměr vodní nádrže 71,7 m, až po vrchlík má výšku téměř 32 m. V současné době je plynojem mimo provoz, pohyblivý zvon je spuštěn na nejnižší úroveň.
Prvním zásadním koncepčním rozhodnutím návrhu je vyzdvižení zvonu do maximální polohy, tím se navrátí stavbě její původní majestát a získá se i více než 110 000 m³ vnitřního prostoru.
Druhým koncepčním rozhodnutím je realizace vestavby, která se nedotkne původní konstrukce plynojemu, nechá vyznít jeho originální konstrukci i monumentální formě. Všechny vnější konstrukce plynojemu budou restaurovány a ponechány v původní podobě. Plášť plynojemu bude perforován pouze čtyřmi velkými promyšlenými zásahy.
Třetí koncepční rozhodnutí: Do vnitřku plynojemu budou vestavěny dvě betonové věže, které pojmou veškeré vertikální cesty, nutné šachty, hygienická zařízení a strojovny. Zároveň zajistí stabilitu pro ostatní vestavěná podlaží.
přízemí – vstupní hala, galerie výtvarného umění, veřejná kavárna a hospodářské zázemí
1. patro – variabilně přestavitelné konferenční místnosti s kapacitou cca 500 – 600 osob s centrální halou, s návazností na prostor malého jeviště a na galerii
2. patro – nástupní a společenský foyer kongresového sálu s přiléhající šatnou, kongresový sál s kapacitou 1500 osob
SCIENCE AND TECHNOLOGY CENTRUM
Science and Technology Centrum je budovou pro vzdělávání, která obsahuje volné halové prostory pro umístění sedmi naučných tematických expozic. Tento objekt bude spolu s VI. energetickou ústřednou a novým energocentrem představovat vzdělávací areál Svět techniky, který zahrnuje soubor staveb dolu Hlubina a soubor technologických staveb hutních zařízení. Celý areál ostravského Světa techniky je dnes v evropském měřítku jedinečným historickým dokladem zachovaného původního technologického toku „uhlí-koksželezo“. 125 m dlouhá a 13 m vysoká zrcadlová hlavní fasáda postavená vůči okolní zástavbě pod úhlem 45° odráží dvojí scenérii místa: VI. energeti ckou ústřednu, energocentrum, plynojem, vysoké pece a při příchodu z druhé strany odzrcadlí budoucí park. Zrcadlová fasáda se stane jednoduchou interaktivní stěnou, která bude působit smyslově velmi silně a umožní prolínání dvou světů. Vnitřní prostor domu se naopak stane pro pozorovatele jakousi pevnou schránkou – ulitou, ze které bude možné z několika úrovní zažít uchvacující jedinečnou scénu průmyslového komplexu. Důležitou roli hraje nástupní prostor, který se svažuje k patě budovy, ke vstupu. Při pohybu po šikmé ploše si návštěvník uvědomuje zrcadlový obraz v reflexivní fasádě, který při sestupu mizí. S mizejícím vjemem iluzivního obrazu nahoře se návštěvník dostává do kontaktu s realitou interiéru vstupního podlaží. Lze říci, že člověk vstoupí do opojného iluzivního obrazu a stane se jeho součástí, ale již v konkrétní hmatatelné podobě. Science and Technology Centrum je stavbou, která spíše než seriózním vážným domem je rafinovaným smyslovým objektem, učební rekvizitou, optickou pomůckou, zapamatovatelným obřím ingotem, který leží jako memento u nohou majestátních vysokých pecí. Je objektem, který patří do prostředí Dolních Vítkovic, stává se jejich charakteristickým moderním symbolem.
ARTEC Architekten (Rakousko), prosinec 2006 – květen 2007 (6339 návštěv)
Projekt byl uskutečněn díky podpoře: Bundeskanzleramt / Kunst, Rakouské kulturní fórum v Praze, ČKA, Nadační fond ARCUS, NČA, partneři gaaleriie.net: Copy General s.r.o., Korado a.s., hlavní partner projektu: Metrostav a.s., partneři projektu: Indal C&EE s.r.o., Maximilian, Luxplan, s.r.o., hlavní mediální partner: Architekt, mediální partneři: PragueTV, Radio1, era21, archii.cz, ČeskéNoviny.cz, eArchitekt.cz, Czechdesign, Respekt
hlavní témata: individuální stavby pro zajímavé osobnosti, dotované bydlení ve Vídni, stavby pro veřejný prostor
NIO architecten (Nizozemí), květen 2007 – leden 2008 (4863 návštěvy)
Projekt byl uskutečněn díky finanční podpoře: Velvyslanectví Nizozemského království, Nadační fond ARCUS, NČA, ve spolupráci s MOLAB FA ČVUT v Praze, pod záštitou ČKA, partneři gaaleriie.net: Copy General s.r.o., Korado a.s., hlavní partner projektu: Metrostav a.s., partneři projektu: AHREND Profesionální interiéry spol. s r.o., ING REAL ESTATE DEVELOPMENT, ARCTIC PAPER, lightway s.r.o., mediální partneři: Architekt, era21, eArchitekt.cz, archii.cz, Czech.design, ARTservis.info
téma: stavby pro veřejný prostor
Kazuyo Sejima, Ryue Nishizawa (SANAA, Tokyo): Škola managementu a designu v Zollverein, Essen, od února 2008 (k 21. 10. 2010 – 29 286 návštěv)
Projekt byl uskutečněn ve spolupráci s : Goethe-Institut Prag, MOLAB FA ČVUT v Praze, díky čestné záštitě: Velvyslanectví Japonska v ČR, ČKA, díky finanční podpoře: Nadační fond ARCUS, partneři gaaleriie.net: Copy General s.r.o., Korado a.s., hlavní partner projektu: Metrostav a.s., partneři projektu: MAT FILM RESORT, thomas mayer_archive, mediální partneři: Architekt, era21, eArchitekt.cz, archii.cz, Czech.design, ARTservis.info, vitruvio.ch, professionearchitetto.it
téma: výjimečná novostavba od japonských architektů – Kazuyo Sejimy a Ryue Nishizawy (SANAA), video na téma různých úhlů pohledu lidí spojených se školou na její fungování po roce provozu. Uvedení stavby v kontextu jako součást programu oživení – konverze bývalých dolů Zollverein – od r. 2001 na Seznamu světových kulturních památek UNESCO.
publikace:
ARTEC Architekten, texty Bettina Götz a Richard Manahl, 108 str., 2006 (vyprodána)
NIO architecten, texty NIO architecten, 48 str., 2007 (vyprodána)
Kazuyo Sejima, Ryue Nishizawa (SANAA, Tokyo): Škola managementu a designu v Zollverein, katalog doprovázený dokumentárními fotografiemi Thomase Mayera a videem na DVD, 94 str., 2010
přednášky:
Bettina Götz a Richard Manahl, 5 nejnovějších projektů ARTEC Architekten
Rakouské kulturní fórum v Praze, 5. 12. 2006 (cca 60 návštěvníků)
Maurice Nio, NIO architecten – projekty, které nebyly součástí internetového projektu gaaleriie.net
kino Světozor, 28. 5. 2007 (cca 250 návštěvníků)
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…