Soutěž na pomník před novým pražským sídlem stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) byla podle České komory architektů problematická. "Jako soutěž architektonická by byla zcela nepochybně posouzena jako neregulérní," sdělil ČTK Jiří Plos z České komory architektů. Soutěž byla vyhlášena loni v létě a výsledky měl pořadatel vyhlásit v září. Letos v květnu však oznámil, že ani jeden z 80 návrhů nevybral.
Své rozhodnutí stanice oznámila účastníkům soutěže mailem, což někteří z nich spolu s postupem pořadatelů během celé soutěže považují za neuctivé. „Od této organizace bych takové jednání nečekal. Neznali jsme ani složení komise. Do vypracování návrhu všichni vložili plno peněz a oni nám ani neodpoví dopisem, jen mailem,“ řekl ČTK sochař Vojtěch Míča.
„Výbor složený ze zaměstnanců stanice vybral 13 finalistů a jejich práce prezentoval panelu poradců, který zahrnoval kurátory významných muzeí moderního umění,“ sdělila ČTK Anna Šišková z RFE/RL. Informace o vývoji projektu byly podle Šiškové pravidelně zveřejňovány na webu stanice.
Šišková také poukazuje na tu část Výzvy k překládání výtvarných návrhů, která stanoví, že „zodpovědnost za veškeré náklady s vytvořením a předložením návrhu spočívá na umělci“.
Jedním z hlavních důvodů, proč nebyla soutěž v pořádku, je podle Plose chybějící ustanovení o odměnách za projekty. „Není absolutně žádný humanitární, sociální či jiný obdobně významný důvod, pro který by nemusely být vyplaceny ceny účastníkům soutěže, a proč by měla být požadována práce zadarmo,“ řekl.
Další momenty soutěže, které podle Plose vypovídají o její neregulérnosti, je složení poroty a ustanovení umožňující zrušit soutěž. Zadavatel soutěže se může s výsledky poroty ztotožnit, či nikoli a sám se může rozhodnout, zda peníze, byť pocházejí z veřejného rozpočtu, vynaloží, nebo nevynaloží na vybraná díla.
V případě této soutěže ale byla porota anonymní, což je podle Plose také v rozporu se standardy takových soutěží. Podmínkou pro regulérnost soutěže je poměrné zastoupení osob nezávislých na zadavateli a osob odborně kompetentních návrh posoudit.
Ustanovení v zadání soutěže, které umožňuje soutěž zrušit a dílo nezadat, jsou podle Plose v kombinaci s chybějícími cenami opovržením duševní prací. „Je to zarážející tím více, že sami pracovníci RFE/RL jsou tvůrčími pracovníky,“ uvedl.
Instalace památníku se při zadání soutěže plánovala na letošní květen. Dokončení objektu na Hagiboru, do něhož se stanice bude stěhovat z budovy bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy, se plánuje na konec letošního roku. Ze svého současného sídla může stanice vysílat do konce března 2009.
O přestěhování rádia se začalo uvažovat po útocích na New York a Washington 11. září 2001. Nové místo hledala Praha a Česká republika dlouho, na Hagiboru se začalo stavět v říjnu 2006.
Zdroj: ČTK, Markéta Horešovská pba, 4. 7. 2008
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…