Kaddáfího syn chystá velký projekt na ochranu přírody a památek

Fotogalerie ke článku (1)

kaddafi.jpg

kaddafi.jpg
Celá fotogalerie (1)

Na projektech hotelů a dalšího zázemí by se měla podílet i kancelář známého britského architekta Normana Fostera.

Syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího dnes představil velkolepý projekt, jehož cílem je především ochrana přírody a památek v rozlehlé oblasti na severovýchodě Libye. Kromě vzniku přírodních rezervací a lepší péče o památky chce Sajf Islám Kaddáfí investovat i do vybudování turistické infrastruktury.
Kaddáfího plány se týkají asi 5000 čtverečních kilometrů velké oblasti východolibysjké Kyrenaiky. V ní se nachází například zbytky antického řeckého města Kyréné. Právě v jeho okolí by měly vzniknout ekologické hotely či farmy, kde by mělo najít práci až 70 000 místních lidí.
Pětatřicetiletý syn Muammara Kaddáfího patří v Libyi k velice vlivným osobám, i když nezastává žádnou významnou funkci ve vládě. On a jeho nadace se například výrazně angažovali v případu osvobození bulharských zdravotníků obviněných z úmyslného nakažení libyských dětí virem HIV.
Archeologové i Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Kaddáfího projekt chválí. Vyplatit by se mohlo i spojení s renomovaným architektonickým studiem.
Dvaasedmdesátiletý držitel Pritzkerovy ceny lord Norman Foster staví po celém světě. Mezi jeho nejznámější počiny patří například rekonstrukce budovy berlínského Říšského sněmu nebo projekt známé londýnské výškové budovy, v níž sídlí společnost Swiss Re. Je také autorem jedné z budov, které vyrostou na místě zříceného Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku.

Zdroj: ČTK, lep sd, 11. 9. 2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*