Praha 7. září (ČTK) – Do roku 2017 má na pražském Albertově vyrůst nový kampus Univerzity Karlovy za 2,5 miliardy korun. Na místě nynějších kolejí, menzy a dalších nevyhovujících objektů vznikne nové Biocentrum a také Globcentrum, které se bude zabývat výzkumem globálních změn. Nové budovy mají být obrostlé popínavou zelení, na střeše se plánují zazeleněné terasy. ČTK to zjistila z dokumentace projektu.
Výstavba je plánována od srpna 2012, trvat má pět let. "Předpokládané náklady do roku 2016 činí dle podkladů UK cca 2,5 miliardy korun," sdělila ČTK Jana Holíková z ministerstva školství s tím, že se nyní připravuje architektonická soutěž.
"Cílem je sloučení pracovišť nejen Přírodovědecké fakulty, ale i 1. lékařské fakulty a Matematicko-fyzikální fakulty do moderní budovy UK. Přemístěním zaměstnanců a studentů dojde k uvolnění přeplněných pracovišť, laboratoří a poslucháren," stojí v záměru. Většina univerzitních budov na Albertově pochází z 19. století a nevyhovují po technické ani kapacitní stránce. Fakultám chybějí moderní laboratoře, pracovny akademiků, ale i prostory pro knihovny.
Čtyřpodlažní budova Biocentra má být postavena v ulici Albertov v sousedství 1. lékařské fakulty. Centrum zkoumající nové biotechnologie a ochranu biodiverzity je navrhováno pro 650 zaměstnanců a 600 studentů. Objekt s atriem má mít na střeše umístěny kolektory či fotovoltaické panely, jedna posluchárna má mít střechu porostlou zelení. "Ve 4. nadzemním podlaží budou z místností laboratoří a pracoven přístupny pobytové střešní terasy," stojí v záměru s tím, že architektonické řešení ještě není definitivní.
Zeleň má zvenku pokrývat také většinu budovy Globcentra, po fasádách se mají rostliny pnout napnuté na lankách. "Architektonické řešení střechy evokuje zemské tektonické kry a globální změny planety," uvádí projekt. Každá strana budovy má být osazena jiným druhem zeleně, v průběhu roku se tak bude vzhled objektu měnit.
Centrum zkoumající klimatické změny planety, šíření rostlinných druhů a přírodní rizika má pojmout přes tisíc akademiků a 850 studentů. V budově bude i menza s denní kapacitou 2000 jídel. Součástí čtyřpodlažní budovy s pátým ustupujícím podlažím bude také vnitřní atrium. Nový dům bude postaven v lokalitě ohraničené ulicemi Horská, Hlavova a z východní strany objektem ČVUT.
Univerzita před čtyřmi lety zahájila přípravné práce, nyní už může požádat o územní a stavební povolení. Budovy, které nyní stojí na pozemcích určených pro nová centra, by měly být strženy. "Tyto provizorní objekty jsou ve velmi špatném stavu s řadou dispozičních a technických závad. Například objekt menzy má nedostatečnou kapacita strávníků a je navržena jeho okamžitá demolice. Sousedící dřevěná budova, sloužící pro studentskou kolej, je rovněž určena k demolici," konstatovala univerzita.
Výstavba je plánována od srpna 2012, trvat má pět let. "Předpokládané náklady do roku 2016 činí dle podkladů UK cca 2,5 miliardy korun," sdělila ČTK Jana Holíková z ministerstva školství s tím, že se nyní připravuje architektonická soutěž.
Budovy největší české univerzity jsou rozprostřeny po celé Praze, v budoucnu by se měly fakulty koncentrovat do několika minikampusů. Kromě centra přírodních věd na Albertově se plánuje třeba soustředění humanitních oborů v Troji. Na výstavbu a vybavení nových budov ale chybí peníze, škola nemůže na pražské projekty čerpat ani z fondů EU.
Více informací o plánovaných stavbách a další vizualizace naleznete na stránkách Karlovy Univerzity zde.
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...