Kampus Palace v Ostravě

Ostrava žije moderní architekturou a každý nový projekt to znovu potvrzuje. V centru města se podařilo zachránit historickou budovu, která posledních patnáct let chátrala. Dnes opět nese původní zdobné prvky a uvnitř poskytuje moderní zázemí studentům, které nejen ubytovává, ale také obohacuje. I proto soutěží o titul Stavba roku 2017. 

Ze zdevastovaného hotelu v centru Ostravy vznikla pod taktovkou architektonické kanceláře Petra Lichnovského moderní studentská rezidence s 210 lůžky. Stavbařům se tak podařilo zachránit velmi cenný objekt přímo v historickém jádru města. Budova stará přes 100 let byla v dezolátním stavu, ale přitom je zásadním článkem Smetanova náměstí a je umístěná naproti Národnímu divadlu Moravskoslezskému, které je dominantou města. Z pohledu magistrátu získalo město velmi potřebnou stavbu v dosahu tří fakult vysokých škol.

Návrat původního, ale moderní ubytování

Významný objekt byl postavený v roce 1913 jako hotel. Rekonstrukce ho zachránila před hrozící demolicí. Elegantně se podařilo transformovat vybydlený hotel na moderní studentskou rezidenci, což současně obohatilo i kulturní a společenský život ve městě, protože Kampus Palace se stal také dějištěm mnoha aktivit. Současně rekonstrukce pomohla zatraktivnit architektonický ráz středu města.

Stavební práce a úpravy respektovaly původní objekt a na fasádu budovy se vrátily chybějící zdobné prvky. Zachován byl také travertinový obklad. Uvnitř budovy bylo obnoveno centrální mramorové schodiště, které zde bylo od otevření hotelu.

Současně ale nastaly velké změny ve vnitřních dispozicích budovy, aby objekt splňoval nejvyšší požadavky na moderní ubytování rezidenčního bytu. Povedlo se například zabudovat výtahy, takže budova je bezbariérová.

Z rekonstrukce těží nejen studenti
Přínos transformace vybydleného objektu na novou studentskou rezidenci je hned několikanásobný. Ubytovaným studentům poskytuje vysoký komfort, estetické bydlení a doprovodné služby. Uvnitř je originální vybavení, nábytek vyrobený na míru s možností přestavování a neotřelý design. Souběžně objekt nabízí doplňkové aktivity a prostor pro rozvoj i společenský život.

Neoddiskutovatelný je také přínos pro obyvatele Ostravy, protože rekonstrukce přispěla k estetizaci historického náměstí. Součástí objektu jsou také čtyři gastronomická zařízení.

Nyní jsou ubytovací kapacity stoprocentně obsazené. Ale jen o prosté ubytování zde nejde. Záměrem investora je totiž nejen kvalitní bydlení pro studenty, ale své klienty chce také obohatit. Proto vytváří autorský program a organizuje kolem deseti akcí měsíčně. V plánu je také otevření ateliérů.

Kampus Palace v Ostravě soutěží o titul Stavba roku 2017. Hlasovat pro něho můžete během září na webu www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost. 
MgA. Petra MiškejováKomentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Zcela jiný přístup než byl v Ústí nad Labem. V Ústí byla v areálu UJEP zbourána budova ústecké nemocnice, která má být nahrazena novostavbou. Škoda, byla to jedna z významných budov města.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*