Kanceláře Trask solutions

Architekti ze Studia Perspektiv stojí za designem a realizací zbrusu nových kanceláří technologicko – konzultační společnosti Trask solutions, dlouholetého inovačního partnera velkých společností a institucí.

Kanceláře nabízí 300 pracovních míst, řadu rozmanitých zasedacích místností, prostory pro setkávání a workshopy a v neposlední řadě tělocvičnu. Společnost zaměstnává více než 550 odborníků, přičemž část z nich působí u klientů, kterými jsou přední společnosti jako Česká spořitelna, Škoda Auto, J&T Banka, T-Mobile a desítky dalších. „IT už dávno neznamená pouze přesné programování dle zadání, ale očekává se od nás kreativita, nový přístup k věcem a dokonalé pochopení zákazníka. Proto je pro nás důležité vytvářet atmosféru a mít tomu odpovídající prostory podporující kreativitu, spolupráci v týmech a hlavně mezi nimi – nejdůležitější je pro nás spolupráce mezi business konzultanty a technickými experty. Toto vše se nedá dělat v běžných kancelářských prostorech. Proto mají naše kanceláře více míst pro diskuzi a kreativní spolupráci než pracovních stolů. Na míru vytvářené týmy si mohou kdykoli sesednout k sobě dle potřeby, v organizaci jim pomáhá námi interně vyvinutý Meetbot (chatbot). S architekty jsme nevytvořili místo pro programátory, vytvořili jsme moderní místo pro práci s moderními a digitálními technologiemi podporující inovaci,“ říká Filip Tománek, CEO a zakladatel Trask solutions.

Pro Trask jsou nové kanceláře symbolem nové etapy. „Chtěli jsme vytvořit prostor, kde budeme uvádět v život vlastní produkty. Naše kanceláře jsou tak první v České republice, kde si můžete zarezervovat zasedačku nebo stůl pomocí inteligentního chatbota, který mluví česky. Mezi další technologie, které zde ověřujeme, patří rozšířená realita nebo IoT,“ dodává Tománek.

Snídaně je základem dne. A zdravé komunity

Bohatá firemní kultura Trasku promluvila do mnoha důležitých rozhodnutí v průběhu projektu. Nikde se ale síla tradice a společenství neozvala s takovou razancí jako při diskuzích o uspořádání prostoru. Konferenční sál a komunitní obývák o ploše několika čtyřpokojových bytů dává najevo, že Trask si svých zaměstnanců náležitě váží.

Studio Perspektiv ve spolupráci s českými designéry z Gravelli připravilo důstojné dějiště oblíbených firemních snídaní – šestimetrový bar z betonu a železa. Nezapomnělo se ani na návštěvy. Hned u vstupu čeká příchozí ochutnávka práce s prostorem a přehlídka materiálů. Překližka, trapézový plech a drátosklo na stěnách se dramaticky a živelně rozpínají. Impozantní recepční pult z prosvětleného betonu LiCrete, šitý na míru potřebám recepčních, nenechá nikoho chladným.

Složité problémy se lépe řeší na houpačce
Zálivy pracovních stolů se poddávají organickému tvaru budovy. Navzájem jsou odděleny tabulemi na nápady. Nikdo nepracuje v izolaci. Chodba je prázdný pojem. Každý intuitivně cítí, kudy se vydat. Mezi pracovní hnízda autoři vložili místa k odpočinku, studovnu s odbornou knihovnou a focus room pro soustředěnou práci. Chcete se trochu pohoupat a probrat přitom projekt? Můžete. Zacvičit si jako na základce? Koza, švédská bedna a ribstol jsou vám k dispozici. Jdete do práce s dítětem? Dětský koutek je za rohem.

Klasické zdi jsou minulostí. Většina zasedacích místností je ze dvou stran ohraničena vysokými, na míru vyráběnými skříněmi a uzavřena tabulkami drátoskla v černé mříži. Skříňové stěny dělí prostor, schovávají sloupy a slouží jako sklady – přímo tam, kde jsou zrovna potřeba. Spolupráce se ale neděje jenom za dveřmi zasedaček. Zásadní rozhodnutí se často rodí na nepravděpodobných místech. Proto nechybí vysoký stůl v březovém hájku, game room a prostory pro mítinky v ocelových kontejnerech.

„Ve spolupráci se svými zaměstnanci jsme vytvořili unikátní prostory, za které by se nemusely stydět ani firmy jako Google či Microsoft. Navíc mají lidé u nás k dispozici tělocvičnu, sprchy, garáž na kola a na střeše zahrady s nádherným výhledem na Pražský hrad,“ dodává Tomáš Svoboda, výkonný ředitel a partner společnosti Trask solutions. Celková investice do kanceláří vyšla na několik desítek milionů korun.

Nepište na sádrokarton!
Interiér Trasku je výsledkem vzácné symbiózy designu, odvahy a posedlosti detailem. Vše je přiznané, nic není lež. Prostoru vévodí surové a ryzí materiály – březová překližka, velkoformátový plech, beton, sklo. Výzvou pro autory bylo uhlídat kvalitu dělicích konstrukcí z přiznaného sádrokartonu. Bylo komplikované dělníkům vysvětlit, že na povrch příčky nemůžou kreslit a psát. Stěny zdobí práce nadějných českých malířů a grafiků. Grafické řešení je dotažené do posledního piktogramu. I na zdánlivých maličkostech, jako je výběr květin, je patrné úsilí a péče. Základním kamenem udržitelnosti je totiž kvalita. 
Autorská zpráva 


Realizace interiéru kanceláří IT společnosti Trask solutions a. s.
Architekt Studio Perspektiv s. r. o.
Autoři Martin Stára, Ján Antal 
Spoluautor Vojtěch Hasalík 
Klient Trask solutions a. s.
Projekt 2017–2018
Realizace 2018
Rozloha 2 800 m2

Náklady několik desítek milionů korun
Fotografie Boysplaynice

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*