Kaplička Čtyř svatých

Polní cestu ze Sobětuch do Rabštejnské Lhoty lemuje mladé stromořadí, výhled na Železné hory je kolorován sluncem zapadajícím za věží kostelíka v údolí. Nad hlavou krouží poslední větroně před návratem na blízké letiště, využívané rovněž vojskem pro seskoky parašutistů. Mezi místními je tato stezka nazývána Perným kopcem – Perňákem.

Záměr obce vybudovat tu drobný sakrální objekt, zaznamenaný v územním plánu prostým křížkem, získal konkrétní formu. Prolnutím dvou prostorových křížů vznikl jednoduchý objekt se čtyřmi výklenky. Kontext místa určil zasvěcení kaple čtyřem patronům. Zastoupeni jsou stylizovanými symboly orientovanými na všechny světové strany. Česká země: Svatý Václav – Svatováclavská koruna; letiště a vojsko: archanděl Michael – meč; pole a zemědělci: Svatý Isidor – rýč; cyklisté a výletníci: Svatý Kryštof – poutnická hůl.

Konstrukčně je kaplička řešena jako svařenec cortenových plechů tloušťky 20 mm, pod kterým je umístěna nerezová schránka obsahující vzkaz budoucím generacím od dětí a vedení obce. Kapličku doplňuje lavička se štítkem stručně popisujícím použitou symboliku.

Autorská zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*