Karlovarské První české gymnázium má nové křídlo s učebnami

(ČTK) – Nové křídlo s prostornou aulou a učebnami začne využívat První české gymnázium v Karlových Varech. Jeho stavba stála 50,8 milionu korun a Karlovarský kraj na ni získal 39,2 milionu korun z dotace Regionálního operačního programu Severozápad, řekl dnes při ukončení rekonstrukce hejtman Martin Havel (ČSSD).

Studentům začnou sloužit kromě auly pro pořádání školních akcí i výtvarné ateliéry, hudebna, jazyková učebna nebo přestavěné šatny vybavené šatními skříňkami.

„Celý projekt se realizoval v šibeničním termínu a byly chvíle, kdy jsme se museli rozhodnout, jestli do stavby vůbec jít,“ řekl dnes při slavnostním otevření nových prostor Havel.

Stavba začala loni v červnu. Pro vedení školy to znamenalo náročné období, protože muselo sladit stavbu a běžný provoz školy a vyučování. Na nové křídlo škola čekala od roku 2007. „Tehdy jsme ale byli na třetím místě a peníze už na stavbu v dotačním programu nezbyly. Když se pak znovu rozběhl Regionální operační program, stáli jsme před rozhodnutím, jestli do toho jít znovu. Když se vyskytly problémy s odvoláním dodavatelů k Úřadu pro hospodářskou soutěž, mysleli jsme si, že už nám pomůže jen zázrak. Ale nakonec nám úřad dal za pravdu a stavba mohla začít,“ řekl ředitel školy Zdeněk Papež.

Projekt zahrnoval výstavbu nového západního křídla a částečnou rekonstrukci staré budovy. Po vybudování výtahu se škola stala bezbariérovou. Stavebními úpravami prošla i vstupní hala budovy, nad níž vznikla nová patrová nadstavba se zasedací místností. V přízemí pak vznikla knihovna s čítárnou a připraven je bufet s oddychovým prostorem pro studenty.

Doplněno Stavbaweb:
Architekt: Roman Machl
Projekt: G.projekt / Roman Gajdoš
Realizace a zpracování projektu: původní 2007, přepracováno 2013

Stávající budova prvního českého gymnázia byla kolaudována v roce 1962. Návrh přístavby západního křídla vychází z tektoniky stávající stavby, respektuje barevnosti a architektonické řešení původního areálu. Stavba je navržena jako monolitický železobetonový skelet s vyzděným a zatepleným obvodovým pláštěm. Bohaté prosklení zajišťuje prosvětlení auly i učeben. Nový vstupní blok je mírně provokativně vyosen z pravoúhlého systému křídel budovy a svým tvarem zdůrazňuje nový reprezentativní vstup do areálu. Vnitřní úpravy stávajících objektů významně zlepšují dříve nepožadované požárně bezpečnostní řešení komplexu.
Stavba začala dne 19. června 2014 a byla ukončena kolaudací 20. listopadu 2015.
Stavební práce na přístavbě západního křídla školy realizovala společnost ISSO – inženýrské stavby Sokolov, s.r.o. Technický dozor vykonávala společnost STAVING-INVEST s.r.o.
Nová část gymnázia nabízí moderní aulu s prostorem pro vzdělávací, kulturní a jiné společenské akce školy, včetně akcí pro veřejnost. Studentům slouží výtvarné ateliéry, hudebny, jazykové učebny a šatny. 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*